balkan sobranie

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

balkan sobranie

Post autor: elvislike » 23 grudnia 2004, 13:33 - czw

1. mieszanka angielska. pierwsze wrazenie: papa? dziegc? ka cholera? co to za smola?
raczej suchy, srednio, ciety ciemny/czarny tyton. duza zawartosc latakii, to trzeba lubic.
nie wiem jak innym, ale mi nie wyszlo palenie samego balkan sobranie. troszke mydlany posmak pozostawal w ustach. ale skoro zakupilem ( nie jest z najtanszych tytoni ) to cosik trzeba zrobic z nim...
2. opisywany juz staropolski . zrobili to niemcy (!), slodkawy, z lekka nuta sliweczki i z odrobina latakii. zaleta? bardzo delikatny w smaku od poczatku do konca palenia. choc jest wilgotny, pali sie dosc znosnie.
3. 1 + 2 w stosunku 1 do 2 czesci wagowych ( najprosciej: paczka balkana i dwie paczki staropolskiego ) dobrze wymieszac na kawalku starej gazety i upakowac w jakims szczelnie zamknietym naczyniu. wazne jest dobre wymieszanie oraz upakowanie co pozwoli sie "przegryzc" obu tytoniom. mniejwiecej po dobie mieszanka gotowa.

konkluzja: eksperymentu dokonalem mniej wiecej dwa lata temu. efekt jest taki, ze jest to moja podstawowa mieszanka. dym jest dosc specyficzny, dla mnie bardzo smaczny a po paleniu przez czas jakis zostaje aromacik w nozdrzach... nie wszyscy z otoczenia musza za nim przepadac i to nalezy brac pod uwage w czasie palenia publicznego. jest mieszanka dajaca ciezki dym. pamietac nalezy rowniez, ze jak sie w jakiejs fajce zacznie ja kurzyc to fajka "niestety" jest juz skarzona nia. ja polecam jakis duzy, masywny kominek, najlepiej typu bent co to w raczkach ladnie lezy.
wada balkan sobranie jest nie tyle cena ( kupowalem w granicach 25 - 30 zlociszy ) a to, ze bardzo trudno jest osiagalny.. zwlaszcza w obecnej posusze tytoniowej. jak tak dalej pojdzie to trzeba bedzie albo zaczac palic brookfildy lub biale domy ( fuj! ) albo samemu sadzic tyton na balkonie, zbierac go, fermentowac itd...

P.S. pisze z wrazeniami na swiezo bo pani zona wyszla byla sobie a dziecina spi ( oby jak najdluzej ) i nie dobija sie do tatusiowego pokoju. wciaz mnie ta mieszanka pozytywnie zadziwia i pomimo uplywu czasu nie nudzi sie.

pozdrawiam - elvislike
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2004, 22:01 - pn przez elvislike, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 27 grudnia 2004, 10:20 - pn

Ja lubię czysty smak Sobranie. Przyznam się, że chyba z tego powodu tej mieszanki już nie mieszałem z niczym innym. Balkan ze swoją łagodnoscią w smaku uważam za najlepszą (dla mnie) angielską mieszankę.
Ciekawe, jak określic ów eksperyment? Zmiksowanie "amerykańskiej" w duchu mieszanki z angielską? Aromacik z latakią... Może warto spróbować? W każdym razie gratuluje inwencji. Najważniejsze przecież, że smakuje twórcy! I o to przeciez w fajce chodzi! :pipeman:
Walą się rządy i królestwa, a... fajka trwa.

Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 27 grudnia 2004, 21:46 - pn

Cinek pisze:Ja lubię czysty smak Sobranie. Przyznam się, że chyba z tego powodu tej mieszanki już nie mieszałem z niczym innym. Balkan ze swoją łagodnoscią w smaku uważam za najlepszą (dla mnie) angielską mieszankę.
Ciekawe, jak określic ów eksperyment? Zmiksowanie "amerykańskiej" w duchu mieszanki z angielską? Aromacik z latakią... Może warto spróbować? W każdym razie gratuluje inwencji. Najważniejsze przecież, że smakuje twórcy! I o to przeciez w fajce chodzi!:pipeman:
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
...hmmm. probowalem sam ale dla mnie byl za mocny. ale prawda jest, ze byly to poczatki fajczenia, wiec jakby bylo teraz to nie wiem. a czlek nie krowa, zmienia poglady. natomiast chetnie zasiegne informacji na temat tytoni podobnych do balkana ( slyszalem, ze early morning... dunhilla jest takim wlasnie tytoniem ), zamieniam sie zatem w sluch..ops... przepraszam, we wzrok:-)
p.s. chetnie pogadam... czy jest jakowys czanel irc o tej tematyce co wiekszosc forumowiczow z niego korzystalaby? ja sam bywam czesto na #dinozaury, ewentualnie e-mil, com go zapodal.
pozdrawiam ( pykajac coprawda okocim...)

Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 27 grudnia 2004, 23:03 - pn

elvislike pisze: podobnych do balkana ( slyszalem, ze early morning... dunhilla jest takim wlasnie tytoniem ), pozdrawiam
Early Morning ma podobny skład (Virginia, Orienty i Latakia), ale to mieszanka o wiele słabsza (zgodnie z nazwą, do porannego palenia)
Inne balkany: to Balkan Flake Samuela Gawitha, Balkan Supreme Latakia Wessexa, Dan Tobacco Bill Bailey's Balkan Blend, Gawith & Hoggarth Balkan Blend i Balkan Mixture... Tylko dostac je... (ale to juz inna bajka)

Awatar użytkownika
Jarek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Jarek » 12 lutego 2005, 17:40 - sob

Nieosiągalny dziś Balkan Sobranie bardzo mi odpowiadał. Od dawna jestem zwolennikiem Dunhill'a, jednak "porannego" do Sobranie nie porównywałbym. Podobną satysfakcję smakową daje mi Standard Mixture i My Mixture 965. Sądzę, że jest to godne zastępstwo dla nieodżałowanego BS.
love is...letting him light his pipe at the table after dinner...forgiving her for washing your pipes in the dish-washer

Awatar użytkownika
Jimmy
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Kontakt:

Post autor: Jimmy » 12 lutego 2005, 22:19 - sob

Balkan Sobranie jest, czy raczej był moim ukochanym tytoniem z La. Szkoda, że nie zdążyłem się nim nacieszyć, ani zrobić zapasów zanim zniknął. Jak widać znowu zwyciężyli ludzie z marketingu a nie blenderzy :evil: :evil: Teraz jak mogę pocieszam się SG Balkan Flake i GH Balkan Mixture, zwłaszcza ten drugi wydaje mi się godnym następcą BS.
Dunhille też niezłe, znakomite jakościowo, choć stawiam je zdecydowanie niżej niż produkty z Kendal (Samuel Gawith i Gawith & Hoggarth). Trochę jakby się sprostytuowały i straciły na jakości przez różne manipulacje z blendingiem i sprzedaniem marki.

pozdrawiam
Jimmy

P.S. Cinek skąd Ty wytrzasnąłeś Balkan Supreme Latakia?
We'll drink together
And when we drink we'll drink together, not alone!

Awatar użytkownika
Cinek
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: Cinek » 14 lutego 2005, 11:11 - pn

Jimmy pisze:P.S. Cinek skąd Ty wytrzasnąłeś Balkan Supreme Latakia?
Miły kolega mi kupił w Libercu, w trafice Mina. Ale potem zjawił sie gość z Pragi i wykupił ostatnie...30 saszetek! Amen!
Mnie zostały dwie szczypty na 3 małe fajeczki (z którymi wzdragam sie przed spaleniem, aby ... ciagle jeszcze je miec przed sobą. Takie psychologiczne samooszukiwanie...)

Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 07 marca 2005, 22:53 - pn

Podobnie mam z Golden Dice Mac Barena :-) Też mam 2-3 szczypty na pare paleń. Nie produkują już, więc czeka na na prawdę 'złe czasy'. Pozdrawiam :-)
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.

Awatar użytkownika
Marcin_Pro
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Marcin_Pro » 12 kwietnia 2005, 10:00 - wt

Witam,

Tym tytoniem zostałem poczęstowany ostatnio podczas pobytu w Rzymie w jednej z trafik tzw. TABACHHI (w okolicy stacji metra Ottawiano) przez bardzo miłego włoskiego fajczarza, podczas mojego „wywieszenia języka i wypadnięcia oczu” z wrażenia gdy podziwiałem ilość tytoni i fajeczek. Rozmawiałem z nim, i po pewnym czasie powiedział, że muszę spróbować Balkan Sorbanie, po czym wypełnił moją fajeczkę po brzegi i życzył miłego palenia.
Zapach tytoniu znany mi sprzed paru lat z jednej z moich ulubionych herbat „LAPSANG SOUCHONG”, wędzonej czarnej herbatki. Jeśli chodzi o tytoń to jest to moja pierwsza angielska mieszanka. Palił się bardzo dobrze. Najmilszy jest jego delikatny dymek i smak. Smak pozostaje przez jakiś czas w ustach, nie potrafię go jeszcze dookreślić, i mimo mojemu zdziwieniu nie jest to czysty smak wyczuwalnej w zapachu „wędzonki”. Uważam ten tytoń za bardzo delikatny (oczywiście w mojej opinii). Wrócę do niego, bo według mnie wart jest tego powrotu.

pozdrawiam
Marcin
"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się ją dzieli". Albert Schweizer
Obrazek

Pipe Club Wrocław + Fajczarze.pl - Serwis poświęcony fajce i paleniu fajki

Dziku

Post autor: Dziku » 12 kwietnia 2005, 10:46 - wt

Marcin_Pro pisze:(...)muszę spróbować Balkan Sorbanie, po czym wypełnił moją fajeczkę po brzegi i życzył miłego palenia.
(...)Wrócę do niego, bo według mnie wart jest tego powrotu.
Oj... niestety nie wrócisz... :(
A szkoda go bardzo, bo był to tytoń kultowy.

Awatar użytkownika
Marcin_Pro
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Marcin_Pro » 12 kwietnia 2005, 11:02 - wt

Dziku pisze:Oj... niestety nie wrócisz... :(
A szkoda go bardzo, bo był to tytoń kultowy.
Ależ Dziku,
na półeczce w tej trafice były jeszcze Balkan Sorbanie. Więc co o tym sądzisz?
Mój kolega Leonardo będzie jechał do Florencji, i jeśli tam beda to może się uda?

Marcin
"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się ją dzieli". Albert Schweizer
Obrazek

Awatar użytkownika
Bart
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Bart » 12 kwietnia 2005, 12:42 - wt

Marcinie, jeśli Twój kolega go znajdzie, to wspaniale. Możesz śmiało kupić kilka saszetaek i wystawić na Allegro - gwarantuję, że znajdą się chętni :wink: . Mi w słoiku zostało jeszcze kilka nabitek, a potem balkan pozostanie jedynie we wspomnieniach :cry:
Cóż, może włoski importer miał duże zapasy i jeszcze został tam Balkan. Wydaje mi się, że tak samo jest z Mac Barenem Golden Dice - podobno przestali go produkować, na stronie producenta ( http://www.mac-baren.com" onclick="window.open(this.href);return false; ) nie ma o nim wzmianki a jednak w trafikach występuje i jest go dużo.

Awatar użytkownika
Marcin_Pro
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Marcin_Pro » 12 kwietnia 2005, 13:00 - wt

On jedzie prawdopodobnie w końcu kwietnia. Poproszę go i jeśli ma czas i znajdzie to pewnie zakupi. Oczywiście że mogę kupic jeśli będzie więcej sztuk. Ale to zobaczymy co kolega powie, bo na razie to jest w Polsce.

Bart a co do Golden Dice to ja wiem gdzie jest taki we Wrocławiu, tzn. jakies 6-8 dni temu widziałem w sklepie, ale już zakupiłem inne tytonie i finanse sie skończyły.
Obrazek

Dziku

Post autor: Dziku » 12 kwietnia 2005, 13:16 - wt

Obawiam się, że możesz się rozczarować :(
Balkan był tytoniem lubianym więc nie bardzo chce mi się wierzyć, że ktoś miał zapasy aż tak wielkie, że do dziś dotrwały.
Może się uda, ale nawet jeśli - to i tak będzie to "pożegnanie z tytułem"...

Awatar użytkownika
Marcin_Pro
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Marcin_Pro » 13 kwietnia 2005, 13:10 - śr

[quote="Dziku"]
Może się uda, ale nawet jeśli - to i tak będzie to "pożegnanie z tytułem".../quote]

Dziku to cieszę się że chociaż miałem okazję skosztować tego kultowego jak mówisz tytoniu. Choć teraz ze smutkiem powiem, pewnie piękna tej mieszanki przy jednej fajce nie udało mi się aż tak bardzo dla siebie zatrzymać :-(

pozdrawiam
Marcin
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Balkan Sobranie”