balkan sobranie

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

Hanemann
Początkujący
Początkujący

Re: balkan sobranie

Post autor: Hanemann » 11 lipca 2009, 20:53 - sob

Paliłem ten tytoń w 2001 roku w Niemczech. Była to trzecia paczka tytoniu w moim życiu. Oczywiście nie miałem bladego pojęcia co to jest latakia. Miła pani w sklepie tytoniowym powiedziała, że powinienem spróbować angielskiej mieszanki. No i spróbowałem. Pierwsze wrażenie było piorunujące: co to jest u licha? Dziegć? Mimo to próbowałem dalej. W ustach pozostawał specyficzny mydlany posmak. Ze wstydem przyznaję: nie dałem rady wypalić do końca tego opakowania. Dzisiaj zapaliłbym ze smakiem (w międzyczasie zacząłem bowiem doceniać angielskie mieszanki), ale tego tytoniu już nie ma na rynku. Na szczęście zachowało się przynajmniej opakowanie po nim.

Awatar użytkownika
Radesz
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Radesz » 01 października 2009, 13:14 - czw

Gdybym palił fajkę tak długo jak biegnę maraton, to byłbym MISZCZEM!
Marató Barcelona 2011 - 04:59:31
Poznań Maraton 2011 - 04:47:59

Awatar użytkownika
stedar
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: stedar » 28 września 2011, 18:36 - śr

Be Cool And Smoke Dry ! Obrazek
"W Afryce dowiedziałem się że jestem bardziej czarny od niej samej." - stedar

Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 28 września 2011, 19:51 - śr

No bardzo ciekawe! Tylko skąd się ten nowy BS wziął? Jakoś nigdzie nie zauważyłem info o tym, oprócz Cupojoes. Taki fakt nie przechodzi niezauważony, więc pewnie niebawem dowiemy się czegoś więcej.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
stedar
Początkujący
Początkujący
Kontakt:

Post autor: stedar » 28 września 2011, 20:08 - śr

Też szukałem jakiegoś info i lipa,o tym dowiedziałem sie z oficjalnego profilu Cupojoes na FB.
Jakimś cudem jest dostępny :)
Be Cool And Smoke Dry ! Obrazek
"W Afryce dowiedziałem się że jestem bardziej czarny od niej samej." - stedar

Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 01 października 2011, 04:22 - sob

No i powrócił:link ze sklepu Smokingpipes :)
Problem tylko taki, że pierwsze dostawy były maleńkie i rozeszły się od razu. Dosłownie :D

Nie wiem ilu z kolegów ma subskrypcje ze Smokingpipes, ale myślę, że warto wkleić tutaj tekst, który towarzyszył informacji o wprowadzeniu go do oferty. Krótki i trafny opis tego, czym jest Balkan Sobranie. Pozwalam sobie pod spodem zamieścić własne, szybkie tłumaczenie.

"There is perhaps no more widely-esteemed blend than the original Balkan Sobranie, which is a rather odd situation once you consider that A - it has not been available in the US in decades, and B - the "original" had a run of roughly thirty years, during which the recipe was tweaked more than once. Regardless, and though there are those who will argue over which particular period's variation was the best, the belief that the fundamental Balkan Sobranie blend is, perhaps, the finest English mixture ever produced remains well and firmly accepted as orthodox. So much so, that those rare tins and samples which have survived to this day typically fetch prices on par with many a fine artisanal briar. There have been many attempts to recreate the legendarily rich and smooth Sobranie mixture through combinations of experimentation and reverse-engineering of surviving samples (there was even spawned a competition, with participants producing many blends which are quite fine in their own right) - yet still the definitive "original" remained a precious and an ever-dwindling commodity.
Until now. The blending secrets of the Balkan Sobranie have, after long last, made their way to J. F. Germain, and thus a new generation of this renowned blend has become attainable, [...]."

Nie ma chyba bardziej cenionej mieszanki tytoniowej niż oryginalny Balkan Sobranie, co jest dość dziwne, zważywszy na fakt, że A - nie był dostępny w USA od dziesięcioleci, oraz B - "oryginalna" wersja była produkowana przez około 30 lat i była w tym czasie kilkukrotnie podrasowywana. Mimo tego, oraz mimo niejednomyślnych opinii która z wersji była najlepsza, wiara, że klasyczny Balkan Sobranie jest prawdopodobnie najlepszą mieszanką angielską jaka kiedykolwiek powstała pozostaje niezmiennie ortodoksyjna. Do tego stopnia, że rzadkie puszki i próbki, które przetrwały do dnia dzisiejszego, często osiągają ceny na poziomie wielu pięknych, ręcznie wykonanych fajek. Było wiele prób odtworzenia tej legendarnie bogatej i gładkiej w smaku mieszanki Sobranie poprzez połączenie eksperymentów i odtwarzania wstecznego istniejących próbek (został nawet ogłoszony konkurs, którego uczestnicy stworzyli mieszanki będące całkiem dobre same w sobie) - lecz ciągle prawdziwy "oryginał" pozostawał towarem cennym i ciągle zanikającym.
Aż do teraz... Sekrety kompozycji Balkan Sobranie po długim oczekiwaniu dotarły do J.F.Germain, jest więc osiągalna nowa generacja tej sławnej mieszanki [...].

Myślę, że można mieć nadzieje na zdecydowanie dobry blend :)
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 10 października 2011, 18:30 - pn

Miałem szczęście i zakupiłem jedną puszkę tego tytoniu (50 gr). W związku z tym, iż posiadam również oryginalne Sobranie będę miał okazję porównać te dwa tytonie i mam nadzieję, że J. F. Germain spisał się na piątkę. Oryginalny Balkan Sobranie jest, w moim mniemaniu, jedną z najlepszych mieszanek z La jakie dotąd paliłem.

Pozdr.

PS.
Jak poczta nie nawali, to przyniosę go na listopadowe spotkanie wyborcze Loży :-)
マルツェル

Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 10 października 2011, 20:05 - pn

MSee pisze:Jak poczta nie nawali, to przyniosę go na listopadowe spotkanie wyborcze Loży :-)
Super! :D To już wiesz kto na pewno będzie Cię prosił o próbkę ;)
W.Pastuch pipes

Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 10 października 2011, 21:37 - pn

juz planuje delegacje.... moze zamow wiecej, bo sam nie zapalisz.... :)

a powaznie - to czestowany bodaj nawet przez Ciebie - nie skosztowalem oryginalnego BS - dewiant i ignorant jestem, nie?
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 10 października 2011, 23:44 - pn

Rzeczywiście, częstowałem Cię, ale nie chciałeś. Wolałeś te swoje krążki... Dziwak z Ciebie ;-)

Pozdr.
マルツェル

Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 12 października 2011, 08:02 - śr

MSee pisze:Dziwak z Ciebie ;-)

Pozdr.

A tak! :)
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Jerry
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: Jerry » 11 sierpnia 2012, 12:22 - sob

Znalazłem w kilku miejscach wzmianki o New Balkan Sobranie, więc postanowiłem grzebnąć na forum.
Rzeczywiście MSee napisał, że posiada i ze będzie mógł porównać.
Nawet wielu chętnych było do próbowania.
I na tym się skończyło.
Czy mam rozumieć, że jest tak znakomity, że przez 10 miesięcy nie zdecydowali się wypuścić dymu z ust? :D
Może ktoś jednak coś pisnie na ten temat :)

Pozdrawiam
Jerry
Allegro: INSA
ebay: Jureknpl

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 11 sierpnia 2012, 19:28 - sob

Ta nowa edycja by Germains jest w moim doświadczeniu różna od tego, co pamiętam z lat '70. Niemniej zbiera dobre recenzje, np. tu:
http://pipesmagazine.com/blog/pipe-toba ... throwdown/" onclick="window.open(this.href);return false;
a moje próbowanie tej nowej edycji pokrywa się z tym, co napisano w podanym linku.

I tylko pragnę przypomnieć, iż w moim subiektywnym doświadczeniu współczesny McClelland Yenidje Highlander z serii Grand Orientals bardzo mi przypomina dawne Balkan Sobranie.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.

Awatar użytkownika
bublik
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: bublik » 21 stycznia 2013, 20:00 - pn

Czy ktoś wie, gdzie można nabyć nową edycję BS? Pozdrawiam!
Odnomu - bublik, drugomu - dyrka ot bublika.

juzwa
Początkujący
Początkujący

Post autor: juzwa » 02 lipca 2013, 19:39 - wt

bublik pisze:Czy ktoś wie, gdzie można nabyć nową edycję BS? Pozdrawiam!
Chyba tylko tu: http://pipesandcigars.com/basopito.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ

Wróć do „Balkan Sobranie”