Early Morning Pipe-Altadis

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy tytoniowi

golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Early Morning Pipe-Altadis

Post autor: golf czarny » 26 kwietnia 2012, 15:38 - czw

Jestem dzisiaj już zmęczony i nie stać mnie na intelektualną debatę a tym bardziej na w pełni samodzielną recenzję. Otworzyłem stronę fajka.net atan kolejny odcinek akcji recenzji.
Zasiadłem do lektury i ot Kol. Qwerty pisze w te słowa:" Paliliście kiedyś coś od Altadisa? Kupiłem jakiś czas temu większą ilość tytoniu określonego przez sprzedawcę i bodajże opisaną na opakowaniu jako Dunhill’s Early Morning Pipe by Altadis. Po ostatnich postach p. Jara na forum FMS wiem, że oficjalnie coś takiego nie występuje. Tak czy owak ten DEMP by Altadis jest daleki od wzorca, a to co go szczególnie odróżnia, to pewien rodzaj posmaku/aromatu, który nie znika nawet po dość długim, ponadrocznym dojrzewaniu w słoju. Posmak nie należy do bardzo przykrych, ale skłania do pozostawienia tego tytoniu raczej na czarną godzinę, gdy już żadnego porządnego „anglika” pod ręką nie ma, a ochota na taki tytoń nachodzi wielka. Może ktoś będzie umiał go zidentyfikować i nazwać, jedyne co mnie przychodzi na myśl, to „rodzaj wiatru w ustach”, o pochodzeniu raczej naturalnym, ale kojarzącym się z tytoniem niedojrzałym, nie najwyższej jakości lub nie w pełni przetworzonym. Ogólne wrażenie: tytoń bez wyraźnej bazy, głębi, wyraźnego charakteru. Nic, co by powodowało, że będzie się kiedyś miało ochotę akurat na niego."

Otóż spod pióra mi to wyjął a sytuacja nabywcza podobna aczkolwiek co do oceny się nie zgadzam.Ów posmak, aromat to nie wgłebiając się w genezę ( tytoń to czy topping?) orzech włoski, świeży, w stanie w jakim z drzewa zaczyna opadać. W moim odczuciu z kolei „rodzaj wiatru w ustach” to nic innego jak orientale . W kilku tytoniach z orientalami także wyczuwałem coś podobnego. EMP tego producenta nie ma Latakii . Chociaż drobne nuty ze słoja dochodzą. Ale niczego konkretnego w smaku wyłapać się nie da, a moje początkowe wątpliwości brały się z palenia w latakiówkach bo mi się roiło ,że jednak La ta tam jest.

Już pisałem o kategorii"kawusiowe". Podczas gdy czarny larsen pilnuje tyłów to EMP jest na ścisłej na szpicy. Pomimo lekkości ten tytoń bowiem smakuje jednoznacznie i moim zdaniem wybornie. A że nie jest to zasadniczy i łatwy do skojarzenia smak to inna sprawa.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Early Morning Pipe-Altadis

Post autor: jar » 27 kwietnia 2012, 01:13 - pt

Gwoli wyjaśnienia: jeśli chodzi o moją wypowiedź tu:
http://www.fajczarze.pl/forum/viewtopic ... 786#p67786" onclick="window.open(this.href);return false;
to nie posunął bym się do stwierdzenia, iż
…oficjalnie coś takiego nie występuje…
gdy chodzi o tytonie Dunhlla czy "Dunhilla by Altadis. Na kilku znanych mi z autopsji opakowaniach takich tytoni w formie bulk sprzedawca - któraś z amerykańskich trafik - napisał na przykład: "Dunhill - Elizabethan Mixture" i dalej producent - Altadis.

Zatem konstatuję, iż oficjalnie producent Altadis oferuje tytonie na wagę/luzem (bulk) które już w trafice opatrywane są napisami "Dunhill" i "nazwa blendu". Wszelako inne trafiki/dystrybutorzy podają jak pisałem w przywołanym linku, iż są to "odpowiedniki" - "matches".

Natomiast tak jak oryginalne Dunhille by Dunhill różniły się od Dunhilli by kolejni producenci, tak i "Dunhille" by Altadis różnią się od…i tu jest pytanie: od czego ? co przyjmiemy jako wzorzec ? czy Dunhille by Dunhill, Dunhille by Murray's, czy obecne Dunhille by Orlik ?

Faktem jest, iż znane mi "Dunhille" by Altadis są według mnie dość specyficzne. Nie: złe. Specyficzne. Rzekłbym - "zamerykanizowane" (być może np. glikol propylenowy robi swoje). I tak La może być słabo wyczuwalna, ale moim zdaniem ona tam jest. Obecność Latakii rożnie daje o sobie znać w różnych blendach, to jest jak mi się wydaje osobny temat na ciekawą rozmowę. W moim doświadczeniu blendy z La w tradycji europejskiej charakteryzyją się "dobitną"/wyrazistą czy wyrazistszą obecnością tejże, a z blendami amerykańskimi różnie bywa - sprawdzałem to np. w przypadkach tak McC Yenidje Highlander jak i McC "bulk" 2045.

Wracając do sprawy zmiany charakteru/smaku starszych i nowszych/innych edycji: podobne zmiany można zaobserwować w przypadkach wielu innych blendów innych producentów. Np. Mac Baren Plumcake czy popularny Mac Baren Mixture Scottish Blend z lat '70 niewiele ma wspólnego z obecnymi edycjami. Przynajmniej w moim doświadczeniu.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Qwerty
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Qwerty » 27 kwietnia 2012, 08:47 - pt

Golf Czarny: Gwoli doprecyzowania: ostatnie dwa zdania z cytatu odnosiły się już do recenzowanego BBB English Mixture. Czy opisywane wrażenie pochodzi od Orientala? Nie sądzę, z żadnym z tytoni zawierających Oriental, a nawet samym Orientalem palonym solo w celach 'naukowych', problemu takiego czy podobnego wrażenia nie miałem.

P. Jar: A więc DEMP by Altadis to taki trochę byt ezoteryczny? Na Tobaccoreviews takiego blendu nie odnotowano.

Z ciekawości zajrzałem wczoraj do słoja, w którym trzymam pozostałą porcję tego tytoniu i stwierdziłem, że ten aromat świeżego orzecha włoskiego jakby znikł. Sprawdzę niebawem, czy tylko dla nosa, czy też i dla języka.
Pozdrawiam, Qwerty
qwerty małpa post kropka pl
FMS i Śląski Klub Fajki
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 27 kwietnia 2012, 10:40 - pt

…P. Jar: A więc DEMP by Altadis to taki trochę byt ezoteryczny? Na Tobaccoreviews takiego blendu nie odnotowano….
Niech mi będzie wolno podać linki z Tobaccoreviews do tytoni - odpowiedników Dunhilla by Altadis - . I tak:
http://tobaccoreviews.com/blend_detail. ... D&TID=3831" onclick="window.open(this.href);return false;
Tin Description: Altadis' match for Dunhill's London Mixture

http://tobaccoreviews.com/blend_detail. ... D&TID=3658" onclick="window.open(this.href);return false;
Dunhill's My Mixture 965 Match
W opiniach/wpisach czytamy na przykład:
…Is it similar to Dunhill? Personally, I can say that this is close. It's a good alternative (not a replacement) to the original Dunhill 965…i wiele innych wpisów o podobnej treści.

http://tobaccoreviews.com/blend_detail. ... D&TID=3832" onclick="window.open(this.href);return false;
Dunhill's Nightcap Match
z opinii/wpisów:…This is no way near the original Dunhill Nightcap in both taste and strength…

http://tobaccoreviews.com/blend_detail. ... D&TID=3830" onclick="window.open(this.href);return false;
Dunhill's Standard Mixture Medium Match
z opinii/wpisów:…This is another of Altadis' clones of Dunhill blends…

A czy użyjemy nazwy: klon, zastępnik (replacement), substytut, czy "byt" ezoteryczny to chyba jest już kwestia indywidualna. Chyba najważniejsze jest, aby wiedzieć jak to jest z tymi odpowiednikami Dunhilla nazywanymi czasem w skrócie "Dunhillami" oferowanymi przez Altadis.

Z ciekawości spojrzałem na strony znanej trafiki Cupojoes w USA. I tak widzę tam ofertę kilku altadisowych odpowiedników blendów Dunhilla - np. Altadis Match Pipe Tobacco Dunhill Early Morning Pipe, czy Altadis Match Pipe Tobacco Dunhill 965
http://www.cupojoes.com/cgi-bin/dept?dp ... &tier2=105" onclick="window.open(this.href);return false;
ale i jest także odpowiednik np. Amphory:
Altadis Match Pipe Tobacco Amphora

Zwracam uwagę na ceny - te blendy Altadisa kosztują dziś $5.99 za dwie uncje. Porównajmy z cenami "oryginalnych" blendów Dunhilla.

Jak zawsze

Jacek A. R.
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 27 kwietnia 2012, 11:20 - pt

Cytatem Kolegi Qwertego posłużyłem się nie aby polemizować ale żeby przytoczyć trafny opis.
Tylko ocena nas różni ale zastrzegam ,ze mój gust jest liberalny i pewnie dlatego ten tytoń mi zasmakował.
W kwestii orientall swoje stwierdzenie opieram o palenie Skiff mixture. Jest tam bliźniaczy "wiatr w ustach"

Tak wewnętrznie uważam ,ze jest nadużyciem twierdzenie ,ze jest to Dunhiill. Dlatego unikam tej nazwy i nie wpisałem w odpowiednim dziale. No cóz stosując "wiekopomne" nazwy producent jest słusznie narażony na porównania do wiekopomnych jakości.

Ja staram się akurat ten tytoń odbierac bez kontekstu Dunhilla. Wtedy smakuje odrobine lepiej.

Niemniej jednak być może wyspa Altadis leży gdzieś pomiędzy Danią a Anglią. Gdzieś tam.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 30 kwietnia 2012, 14:27 - pn

Rozumiem odniesienie do znanych nam blendów europejskich. Ale też znakomicie rozumiem osoby, dla których "wyspa" Altadis leży raczej w "przestrzeniach" tytoniowych USA, w takiej odległości od McC oferowanych luzem, jaka je dzieli od McC oferowanych w puszeczkach. Kontynuując ten kierunek niektórzy natrafili na blendy by Altadis.

Jak zawsze

Jacek A. R.

PS. A takie czy inne przywolanie słowa "Dunhill" może świadczyć o, powiedzmy, niesłychanym szacunku dla tej marki :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”