Ranking prestiżu firm fajkarskich

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Ranking prestiżu firm fajkarskich

Post autor: blij » 07 stycznia 2011, 19:35 - pt

Jakiś czas temu mój brat, którego hobby jest zbieranie starych, naręcznych zegarków pokazał mi swoisty ranking prestiżu firm zegarmistrzowskich. Ta lista powstała na podobnym jak nasze - forum entuzjastów starych zegarków. Po długiej dyskusji i głosowaniu na swoje, ulubione marki, forumowicze stworzyli swoistą "piramidę firm" wg swojego uznania. Wygląda ona tak:

Obrazek

Zastanawiam się, czy moglibyśmy - w ramach powiedzmy zbadania naszych fajczarskich preferencji - pokusić się o stworzenie podobnego rankingu producentów fajek.
Oczywiście, z góry zakładam, że wynik wcale nie musiałby odzwierciedlać czy fajki danej firmy są lepsze od innej. W ramach jednego producenta zdarzają się bowiem serie fajek lepsze i gorsze. Niemniej powstała by wówczas podobna "piramida" grupująca firmy fajkarskie w kilka "stopni prestiżu" wg przyznanych przez nas głosów. Dla początkujących adeptów fajczarstwa była by to również mała podpowiedź w ich ewentualnych wyborach.

Jeśli byliby chętni do stworzenia takiej listy - zapraszam do głosowania. Można - jeśli Administratorzy nie mieli by nic przeciw temu - podawać swoje typy, zaczynając od producentów uznanych przez siebie za najbardziej renomowanych. Co Wy na to?
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Re: Ranking prestiżu firm fajkarskich

Post autor: tomasz_z » 07 stycznia 2011, 19:45 - pt

Może zostanę źle odebrany, trudno, czasem trzeba w życiu zaryzykować chwilę szczerości nawet kosztem napiętnowania...

Co jest kryterium rankingu? Smak, kształty, cena... ?

A jeśli już nawet kryteria ustalimy, to głosowanie odbędzie się w przestrzeni fajek nam znanych, tylko na ile (nie)miarodajne to będzie?

Ilu z nas odda głos na Formera, Baldo Baldi, Iwarssona itd.? Ilu z nas zna te marki? A jeśli odda głos to na podstawie znajomości marki z obrazków? Czy aby nie wyjdzie nam na pierwszym miejsu Dunhill, potem Barling a potem Peterson i Stanwell + Savinelli?
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 07 stycznia 2011, 20:36 - pt

Ranking musiałby się opierać o jasne i przejrzyste kryteria. Obawiam się, że jeżeli mielibyśmy podejść do tego profesjonalnie to wiele osób nie jest w stanie przeprowadzić takiej oceny. Z drugiej strony można przeprowadzić "badanie statystyczne", kto w czym pali i w czym mu najlepiej, ale podobno największym kłamstwem jest statystyka. Pozostaje jeszcze kwestia techniczna: jak to zrobić? Na razie jednak radziłbym przedyskutować sens samego pomysłu i ewentualnie później zająć się resztą.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: ENGLISHMAN » 07 stycznia 2011, 20:56 - pt

W tym co mówisz jest bardzo dużo racji, ale pomysł stworzenia takiej "piramdy" jest mimo wszystko bardzo ciekawy. Przypuszczam, że jeśli chodzi o zegarki - kryteria są jeszcze bardziej subiektywne, ciężko bowiem mówić o walorach użytkowych (droższe zegarki są pod tym względem nawet mniej wartościowe), niezawodności (w dzisiejszych czasach wszystkie ze wskazanych marek oparte są na podobnych technologiach, podobnych materiałach i często nie odbiegają od siebie jakością wykonania).
A jeśli chodzi o znajomość producentów, to wydaje mi się, że dużo trudniej pozwolić sobie na zegarek rolexa, niż na fajkę Iwarssona, czy Dunhilla.
W dodatku jak wiemy, fajki nawet jednego producenta mogą znacznie odbiegać od siebie jakością. Na pewno zdarzyło się komuś trafić na słabego Dunhilla, za to na znakomitego Kulpińskiego, w którym będzie palił z sentymentem do końca życia. A jednak jest coś takiego, że większośćz nas mogąc wybrać w ciemno za te same pieniądze między Dunhillem, a Petersonem - wybierze Dunhilla; wybierając między Petersonem, a Kulpińskim - wybierze Petersona itd.
Może w ogóle światem fajek i fajczarstwa - podobnie jak innymi dziedzinami sztuki (bo tak to traktuję) - rządzi w większym stopniu pewien mit, wyobrażenie, gust i legenda, a w mniejszym stopniu empiryczne stwierdzenie, że coś jest "lepsze".
Ale żeby nie udawać naukowej debaty, czy obiektywnego źródła ocen - stwórzmy piramidę NIE jakości, prestiżu, czy ekskluzywności, ale ranking "naszych" - subiektywnych - preferencji. Tych fajek, które znamy i cenimy i tych, których nie znamy, ale które z różnych względów bardzo chcielibyśmy mieć, które są jakimś naszym wyobrażonym ideałem.
Przy okazji będziemy mogli sprawdzić świadomość fajczarską forumowiczów i ocenić stan polskiego rynku fajkowego!
"Gdybym był komunistą albo chrześcijaninem, życie nie byłoby takie zawiłe. Mógłbym próbować narzucić innym ogólnikowe zasady moralności. Ale sens, jaki nadaje się własnemu życiu, to inna sprawa."
Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 07 stycznia 2011, 21:22 - pt

ENGLISHMAN pisze:Przy okazji będziemy mogli sprawdzić świadomość fajczarską forumowiczów i ocenić stan polskiego rynku fajkowego!
Ani tego nie sprawdzisz (co określone wybory powiedzą o świadomości) ani nie ocenisz (wiele osób z Forum kupuje fajki za granicą o Polskim rynku niewiele wiedząc, zresztą jak ocenić ofertę tych kilku trafik internetowych, kilku dobrych niewirtualnych w paru miastach oraz Allegro).

To będzie raczej koncert życzeń. Jestem ciekaw czy jesteśmy choćby w stanie wskazać tak zdecydowanie jak zegarnicy odpowiednika Patka. Co to by miało być? Dunhill, którego parę osób na forum z różnych względów nie ceni, Loewe, a może jeden z setek rękodzielników?

Nie chcę krakać ale słabo to widzę, zbyt wiele fajek, zbyt wielu producentów, zbyt wiele preferencji własnych, wspomnień, przyzwyczajeń...
Zawsze będę początkujący...
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 07 stycznia 2011, 21:35 - pt

tomasz_z pisze: Czy aby nie wyjdzie nam na pierwszym miejsu Dunhill, potem Barling a potem Peterson i Stanwell + Savinelli?
A gdzie Charatan i Comoy's :?: :D
Awatar użytkownika
ENGLISHMAN
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: ENGLISHMAN » 07 stycznia 2011, 21:57 - pt

Ani tego nie sprawdzisz (co określone wybory powiedzą o świadomości) ani nie ocenisz (wiele osób z Forum kupuje fajki za granicą o Polskim rynku niewiele wiedząc, zresztą jak ocenić ofertę tych kilku trafik internetowych, kilku dobrych niewirtualnych w paru miastach oraz Allegro).

Mówiąc o polskim rynku, miałem na myśli to - co kupujemy (także za granicą), a nie to, co można w Polsce kupić. Doprecyzowując powiedzmy więc o badaniu preferencji konsumentów:)

To będzie raczej koncert życzeń.

I może właśnie o to chodzi - o koncert życzeń. Ale on też wiele mówi. A co wytypujemy,to się okaże i o czymś na pewno będzie to świadczyć. A o czym? - podyskutujemy mam nadzieję, po ogłoszeniu wyników!
"Gdybym był komunistą albo chrześcijaninem, życie nie byłoby takie zawiłe. Mógłbym próbować narzucić innym ogólnikowe zasady moralności. Ale sens, jaki nadaje się własnemu życiu, to inna sprawa."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 07 stycznia 2011, 22:04 - pt

Pomysł interesujący, choćby dla uświadomienia sobie stanu naszej wiedzy/świadomości. Moim zdaniem niesłychanie ważne są kryteria. Jeśli nawet sprowadzić sprawę kryteriów do jakości (wiem, wiem, subiektywne) palenia, to moim zdaniem należy wyznaczyć zakres czasowy z którego pochodzi dana fajka, bo jak wiemy, fajki tej samej marki znacznie zmieniały swą jakość w różnych okresach czasu.

Zupełnie inną jakość prezentuje Charatan z lat powiedzmy '30, inną z lat '80 czy '90'. Miałem w rękach egzemplarz późny w edycji Belvedere z którego wręcz...odłaził lakier. Znam Osoby zwracające wielką uwagę na jakość/smak palenia i tak używające właściwie tylko Dunhilli ALE UWAGA - tych wyprodukowanych do lat '60 czy (niechętnie) do początku lat '70. Te późniejsze wogóle nie znajdują się w zakresie ich zainteresowań.

Warto by też wprowadzić osobną kategorię dla fajek "powielalnych" jak np. Dunhill w swoich podstawowych modelach a osobno kategorię fajek robionych od początku do końca indywidualnie, takich jak to się bodaj nazywa "autografów" nawet w kształtach klasycznych.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 07 stycznia 2011, 22:31 - pt

Z całym szacunkiem dla subiektywizmu: są obiekty lepsze/smaczniejsze i nie tak dobre/mniej smaczne. Myślę że przy wyborze obiektu odpowiadającego naszym subiektywnym preferencjom warto na początku zapoznać się z takimi bardziej mierzalnymi parametrami. W przypadku fajek, jak to niedawno powiedziano:...wartość/smak fajki wynika z jakości i sposobu przygotowania materiału oraz z „inżynierii” naszego palidełka. Sprawa zaczyna się od właściwego przygotowanie/wysezonowania wrzośca aby „wygonić” z niego kwas taninowy i soki (ang. sap), etc...

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 07 stycznia 2011, 23:23 - pt

Vetus pisze:Moje odniesienie do subiektywizmu przeniósłbym na samochody. Zacząłem od Syrenki, potem był Trabant, Wartburg, Opel, Nisan, teraz jest spolegliwa Toyota, ale .... de profundis... z głębokości wołam; mój trabanciku kochany! moje ty pierdzidko! gdzie jesteś? która huta cię przetopiła? ja bym cię teraz w rurkę wydechową pocałował! Wróć towarzyszu mojej młodości! Gdzie ty ze mną nie byłeś! Kogo ty nie woziłeś! Ten dymek, ten zapach benzynki z nieszczelnego baku!
Czy ranking prestiżu fajek nie ma się jakoś do samochodów? Wiadomo - Porsche! Ale Trabant..... Łza (mi) się w oku.... :)
Drogi Vetusie, nie myl subiektywizmu (czyli indywidualnej oceny na podstawie jakiś kryteriów) z sentymentalizmem, tudzież nie traktujmy sentymentu jako kryterium. Jestem świadomy, że nie da się tego do końca uniknąć, ale ja mam np. sentyment do fajki Adventure, którą dostałem w prezencie od dziadka, a nie umieszczałbym jej w takim rankingu.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 08 stycznia 2011, 00:02 - sob

@ Vetus: wydaje mi się, że Twój trabant nie został przetopiony w hucie, ale raczej trafił na makulaturę... ;-)

Jeżeli chodzi o ranking, to rzeczywiście nie jest to tak łatwa sprawa. Nie można oczywiście zastosować statystyk, bo okaże się, że na wierzchołku piramidy znajdą się fajki naszych rodzimych fajkarzy (najpewniej Bróg, Kulpiński i Worobiec). Sam posiadam jedną fajkę Kulpińskiego, która jest bardzo smaczna oraz kilka fajek Polińskiego i Antoniewskiego, które uważam za równie smaczne. Zdecydowanie jednak bardziej sobie cenię fajki takich firm jak: Dunhill, Loewe, Barling, BBB, Comoy i Peterson. Wszystkie te fajki z okresu 1910-1970. Bardzo sobie cenię również japońskie: Tsuge (linia Ikebana) oraz fajki Ichi Kitahary, choć w przypadku tego drugiego, mam tylko jedną fajkę, ale za to bardzo smaczną :-) Nie są one jednak zbyt popularne w Polsce, niewielu fajczarzy je pali - nie ukrywam, iż dochodzi tu również czynnik finansowy, więc pewnie znalazły by się te fajki na dole piramidy...

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 00:22 - sob

Ichi kto ??? Ja tam głosu na niego nie oddam :)

A Ikebana jakaś to kwiaty są? Czy fajki w kwiaty? :))

:twisted:

Specjalnie o nich wspomniałeś, co? Cierpię na myśl o nich... Choć tego nie lubię - to zazdroszczę. Ale żeby głos oddać, choćby drugi, to i tak wiele nie zmieni w klasyfikacji.
gg# 1668157

Bamberlas
Początkujący
Początkujący

Post autor: Bamberlas » 08 stycznia 2011, 10:38 - sob

Ciekawy pomysł ale niestety zgadzam się ze zdaniem ,że większość osób tu piszących zna tylko te fajki które posiada lub o których tu się pisze.Każdy z kolekcjonerów i fajczarzy ma swoją własną listę (piramidę).Czytając Wasze wcześniejsze odpowiedzi zauważyłem ,że w wymienionych przez Was firmach/fajkarzach brak jest tych nazwisk które kształtują obecnie główne nurty stylistyki i jakości fajek.Moim zdaniem do takich należą Viprati ,Baldo Baldi czy też Cavicchi .
Oczywście jest też i Tsuge,Eltang i Tokutomi.
Tak więc bez jasnych kryteriów trudno będzie taką listę ułożyć bo ilu Nas tu jest tyle będzie zdań.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 stycznia 2011, 10:54 - sob

No i z tego powodu wspomniałem już o wprowadzeniu kryterium czy kategorii wieku/czasu; np. jeśli o jakość i prestiż biorący się z jakości chodzi: Dunhill do ca 1960 - tak, Dunhill po 1960/70 - nie. To nie jest potępienie w czambuł wszystkich fajek młodszych oznaczonych White Spot, to jest ukazanie, zarysowanie sytuacji.

No i poniewczasie zdalem sobie sprawę, iż samo pojęcie "prestiż" - jak się wydaje jasne, proste i oczywiste może też wymagać pewnej refleksji. Prestiż bowiem bywa rezultatem znakomitej jakości kojarzącej się zaadnie z daną marką/produktem, ale bywa też wynikiem przemyślnych zabiegów marketingowych, PR, promocji, etc. a sama jakość już kuleje, mimo że prestiż marki sięga zenitu i jest utrzymywany starannymi zabiegami marketingowymi.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 11:01 - sob

Bamberlas pisze:Czytając Wasze wcześniejsze odpowiedzi zauważyłem ,że w wymienionych przez Was firmach/fajkarzach brak jest tych nazwisk które kształtują obecnie główne nurty stylistyki i jakości fajek.
Oczywiście, że brakuje.

Pisząc :
tomasz_z pisze:Ilu z nas odda głos na Formera, Baldo Baldi, Iwarssona itd.?
Itd. było w myśli tymi właśnie i wieloma innymi markami - w domyśle. Dołożył potem MSee - kolejne - też przykładowe. Nikt tu nie wymienia marek mających się znaleźć w rankingu - bo można by długo.

Polecam książkę Chose Manuel Lopeza - która jest niejako encyklopedią marek - po krótce opisującą wiele z nich.
Jest tam wymienionych producentów w setkach - i nadal nie są to wszyscy. Zatem, taka piramida byłaby raczej czymś quasi statystyczno-pobożnożyczeniowym koncertem dającym nicnieznaczący rezultat.

Nie szkoda czasu?

Może zróbmy zamiast tego listę - ankietę spis - jakie marki u nas mieszkają? Też mało miarodajny efekt - ale chociaż wymiar poznawczy. Znam wielu fajczarzy kolekcjonerów, którzy na forum się nie udzielają a mają w kolekcji Eltangi, Toma Spanu czy Baldo, Cavicci, Radice, czy inne fajki... może tak najpierw podziałajmy.
gg# 1668157

ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”