Ranking prestiżu firm fajkarskich

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Re: Ranking prestiżu firm fajkarskich

Post autor: jar » 08 stycznia 2011, 11:16 - sob

tomasz_z pisze:....Może zróbmy zamiast tego listę - ankietę spis - jakie marki u nas mieszkają? Też mało miarodajny efekt - ale chociaż wymiar poznawczy. Znam wielu fajczarzy kolekcjonerów, którzy na forum się nie udzielają a mają w kolekcji Eltangi, Toma Spanu czy Baldo, Cavicci, Radice, czy inne fajki... może tak najpierw podziałajmy.
Powyższy pomysł wydaje mi się być taki bardziej realistyczny. Interesujące było by również dodanie, które z używanych przez nas fajek przedstawiają największe wartości użytkowe - są dla nas najsmaczniejsze. I takie opinie mogły by poszerzyć zakres naszych zainteresowań. Znam osoby które w poszukiwaniu optymalnego dla nich smaku ograniczyły swoje zainteresowanie do starych fajek brytyjskich, natomiast na skutek miarodajnych opinii zainteresowały się serio niektórymi fajkami współczesnymi, np. Ashton i Ferndown (Les Wood) czy NIEKTÓRE Astley's.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 08 stycznia 2011, 11:37 - sob

jar pisze:No i z tego powodu wspomniałem już o wprowadzeniu kryterium czy kategorii wieku/czasu; np. jeśli o jakość i prestiż biorący się z jakości chodzi: Dunhill do ca 1960 - tak, Dunhill po 1960/70 - nie. To nie jest potępienie w czambuł wszystkich fajek młodszych oznaczonych White Spot, to jest ukazanie, zarysowanie sytuacji.
Skoro w pewnym momencie jakość produkowanych fajek spadła to również proponuję się zastanowić nad wprowadzeniem cezury czasowej do oceny i każdą markę oceniać jak dwie (albo trzy, jeżeli zachodzi taka potrzeba, np. w przypadku Barlingów). Być może powinniśmy traktować też oddzielnie każdą linę? Ale to chyba wprowadza za dużo zamętu.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 stycznia 2011, 11:56 - sob

Dokładnie tak, było by wiele zamętu. I stąd sugestia Tomka wydaje mi się być taka bardziej realistyczna. Tyle, że zamiast rankingu prestiżu firm fajkarskich, temat zmieniłby się na: Moje najlepsze fajki, czy Najlepsze fajki w moim doświadczeniu. Była by to swego rodzaju prezentacja naszych prywatnych, indywidualnych rankingów oparta na naszych własnych, praktycznych doświadczeniach.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 12:04 - sob

jar pisze:Moje najlepsze fajki, czy Najlepsze fajki w moim doświadczeniu.
Poszedłbym dalej - "Fajki jakie posiadam i ich ocena"

Warto może jednak określić sens tej ankiety.

Jeśli robimy review marek - to zróbmy sobie listing per marka - bez szczegółów, czyli jakie modele i jakie fajki; efekt - zobaczymy, kto jakie marki ma i tym samym, jaka jest popularność marek wśród (TYLKO) użytkowników forum.

Potem może zrobić ranking "jakość posiadanych" - to pozwoli ocenić - ale już w subiektywnym ujęciu, bez możliwości scrossowania rezultatów - które modele nam najlepiej smakują. Dlaczego nie da się tego miarodajnie ocenić - ano dlatego, że fajka może smakować komouś a ta sama nie smakować innemu (przykład - odsprzedaję fajkę, bo mi nie smakuje, a kupujący za jakiś czas ocenia ją jako bardzo smaczną). Tu już będzie po prostu koncert indywidualnych ocen, nie mający absolutnie odzwierciedlenia w ogólnym pojmowaniu tej klasyfikacji.
follow the white rabbit...
gg# 1668157

http://www.zembrowskipipes.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 08 stycznia 2011, 13:37 - sob

Dyskusja zmierza do tego, aby przeprowadzić "badanie statystyczne", czyli na początek chcemy dowiedzieć się jakie fajki posiadają i cenią użytkownicy forum. Sądzę, że na początek można od tego zacząć. Sprawa nie jest trudna technicznie do wykonania, a zebrane materiały można później wykorzystać (np. nałożyć na nie swoistą kalkę kryteriów, dzięki czemu powstaną dwa rankingi użytkowników i taki bardziej fachowy). Ważne wydaje mi się też, aby ograniczyć się do wrzościowych fajek.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 13:52 - sob

vlasij pisze:
Ważne wydaje mi się też, aby ograniczyć się do wrzościowych fajek.

Pozdrawiam.
Popieram!!!
gg# 1668157

Awatar użytkownika
Brachytron
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Post autor: Brachytron » 08 stycznia 2011, 15:06 - sob

Też uważam pomysł Tomasza za dobry, w surowej wersji czyli tylko spis i ile. Żadnego subiektywizmu i tego typu naleciałości. Taki wykaz dużo powie o właścicielu, zakładając, że nie zbiera wszystkiego co popadnie tylko ma pewien zarys kierunkowości kolekcji. Na moim przykładzie: jeśli nie mam zaufania do fajek francuskich czy duńskich to ich w zbiorze nie mam, ale za to zbieram angielskie i amerykańskie. Jeśli porównamy kilku takich kolesi, to się okaże że jednak z lekką przewagą króluje w Polsce np. szkoła angielska z jakiegoś okresu nad warsztatem skandynawskim z okresu innego.

Należało by to przeprowadzić w formie ankiety (na bazie excela lub innego arkusza, tak aby osoba koordynująca sprawę mogła łatwo operować danymi). Zakres ankiety może dotyczyć jednego, dwóch jak i więcej pytań. Co kto wymysli i ma sens, czyli jest mierzalne i porównywalne.

Oczywiście skatalogowanie choćby 100-fajkowej kolekcji zajmie niemało czasu, a przecież są fajczarze liczący zbiory w tysiącach.
Zawsze będę początkujący...
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 15:26 - sob

Idąc dalej - może na początek, zróbmy spis marek (bez podawania modeli, roczników itd.) Zobaczmy jakie marki są wśród nas popularne.

Potem na bazie tej podstawowej "statystyki" można pomyśleć, o co rozbudować kolejny "powszechny spis fajek".
gg# 1668157

tabacznik
Początkujący
Początkujący

Post autor: tabacznik » 08 stycznia 2011, 20:46 - sob

Koledzy z forum tabaczanego zrobili ranking tabak. Wygląda to tak http://www.top25snuff.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak dla mnie super pomysł, możliwość pisania recenzji oddawania głosów. Można zrobić coś podobnego :)

W żaden sposób nie chce reklamować tej strony, tylko podsunąć pomysł. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomasz_z
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: tomasz_z » 08 stycznia 2011, 21:56 - sob

Wszystko się PRAWIE zgadza. A mianowicie - gdybyśmy ranking tytoni robili - to można powielić wiele rozwiązań. Jednak zważ na to, że mówimy o fajkach, gdzie weryfikacji nie poddasz tego - bo fajkę każdy pali sam. A tabakę jak i tytoń danego gatunku może zapalić ileś osób i skorelować swoje odczucia z innymi.

Fajka - łatwym tematem nie jest
gg# 1668157

tabacznik
Początkujący
Początkujący

Post autor: tabacznik » 08 stycznia 2011, 22:03 - sob

No ok, tu masz rację. Ale jakby patrzeć pod względem wyglądu, wykonania itp. (za bardzo się nie znam, bo dopiero zaczynam), to zawsze by na tej podstawie można by było dać ocenę i naskrobać mała indywidualną recenzje :)
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 08 stycznia 2011, 22:09 - sob

tabacznik pisze:No ok, tu masz rację. Ale jakby patrzeć pod względem wyglądu, wykonania itp. (za bardzo się nie znam, bo dopiero zaczynam), to zawsze by na tej podstawie można by było dać ocenę i naskrobać mała indywidualną recenzje :)
- ale czy tu o to nam chodzi ?

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
Wojtek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Wojtek » 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz

Chciałbym zauważyć że jeśli chodzi o spis posiadanych przez nas fajek to może wyjść że królują u nas fajki od polskich mistrzów, i to nie z powodu jakości czy estetyki, a tylko dostępności i ceny (nie chcę ich krytykować - moje są świetne użytkowo, no ale mam najwięcej polek ze względu na ich cenę). Warto wziąć to pod uwagę. Kolejna rzecz: jeśli weźmiemy pod uwagę wartość użytkową fajek to nigdy nie wiemy czy palimy tytoń "dla tej fajki" i szufladkujemy ją jako złą, np. w moim petersonie na początku paliłem czystą Va, dla tego tytoniu lepsze były wg mnie moja worobcówka i kulpinka, ale jak zapaliłem w nim Va+Pq to stwierdziłem że to moja najlepsza fajka ;)
Palenie fajki zapewnia spokojny i obiektywny osąd spraw ludzkich - Albert Einstein
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 09 stycznia 2011, 13:38 - ndz

tomasz_z pisze:Idąc dalej - może na początek, zróbmy spis marek (bez podawania modeli, roczników itd.) Zobaczmy jakie marki są wśród nas popularne.

Potem na bazie tej podstawowej "statystyki" można pomyśleć, o co rozbudować kolejny "powszechny spis fajek".
Zgadzam się, zbierzmy surowy materiał później będziemy z nim pracować.
Chciałbym zauważyć że jeśli chodzi o spis posiadanych przez nas fajek to może wyjść że królują u nas fajki od polskich mistrzów, i to nie z powodu jakości czy estetyki, a tylko dostępności i ceny
Nie byłbym pewien. Ja mam zbiór liczący 15 fajek, pięciu nie użytkuje (jeżeli tak to sporadycznie), więc nie liczę. Z pozostałych dziesięciu mam dwie polskich mistrzów. Dużo ludzi kupuje fajki na ebayu i allegro. Na forum znajdą się osoby, które w ogóle nie mają polskich fajek. Najlepiej zrobić spis wtedy się przekonamy, bo nie ma, co gdybać.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: stibons » 12 stycznia 2011, 21:18 - śr

Pomysł fajny, ale jak słusznie zauważyliście jest za wiele zmiennych, aby utworzyć coś na kształt uniwersalnego rankingu fajek. Proponuję utworzyć dział podobny do działu "Opisy tytoni". Tam każdy mógłby "zrecenzować" fajki, podobnie jak to ma miejsce z tytoniami. Pomogło by to zwłaszcza początkującym (do których siebie cały czas zaliczam) uporządkować swoją wiedzę na temat firm produkujących fajki, ich jakości, historii... etc. pomogło by zapewne niejednemu w podjęciu decyzji czy tą czy tamtą fajkę warto zalicytować na ebay lub allegro.
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”