Ranking prestiżu firm fajkarskich

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Re: Ranking prestiżu firm fajkarskich

Post autor: vlasij » 25 stycznia 2011, 21:09 - wt

blij pisze:Cóż widzę, że mamy podobny pogląd :D. Budując taki ranking będzie trzeba jeszcze uwzględnić twórców, którzy nie tylko zyskali prestiż smakiem i starannością wykonania swoich fajek, ale też np rokiem powstania (tradycja) czy też pięknem formy swoich wyrobów.
Wiem, że jest to dość trudne lecz nie niewykonalne.
Po wszystkich tych teoretycznych wywodach, myślę, że jako pomysłodawca spróbuję niedługo jako pierwszy przedstawić taki mój osobisty ranking. Każdy będzie mógł się do niego odnieść lub stworzyć swój własny. Na pewno zanosi się na ciekawą dyskusję...
Osobisty ranking jako przyczynek do dyskusji ok. Jednak mieliśmy się skoncentrować na rankingu forumowym. Jeżeli już się na to decydujemy to może warto zastanowić się nad techniczną stroną całego przedsięwzięcia czyli: jak to ugryźć i policzyć?

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 25 stycznia 2011, 21:44 - wt

Widzę, że koledzy się nie zrażają...
Nie jest moim celem krytykowanie, ale moim zdaniem szykuje się kolejny odcinek fajkowej mitologii. Ilu z nas paliło Dunhille pre-1960? A ile egzemplarzy? Gdzie tu jakaś reprezentatywna próba, gdzie jakieś poszlaki obiektywności? Robimy ranking naszych wyobrażeń, czy konkretnych fajek? Jak to w ogóle miałoby wyglądać? Nikt na forum nie palił Bo Nordha, a jest bezdyskusyjnie jednym z najlepszych fajkarzy w historii. Nie będzie go w rankingu? A jak będzie, to na jakiej podstawie? Naszych wyobrażeń? Przepraszam, ale naprawdę nie widzę sensu w takim przedsięwzięciu.

Ranking prestiżu jest dla snobów. Na forum fajkowym byłby sens zrobienia rankingu fajek przez nas używanych, ułożenia konkretnej ankiety, np. wybranie kilkunastu popularnych firm, ułożenie kategorii (smak, jakość wykonania, estetyka, usłojenie, etc.), i punktowanie odpowiedzi. Oczywiście z wymogiem posiadania w historii swojego fajkowego zbioru przynajmniej dwóch fajek danej firmy. Taki ranking bym zrozumiał...

Oczywiście jeśli koledzy mają inne zdanie to nie będę absolutnie przeszkadzał w realizacji Waszego pomysłu.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 25 stycznia 2011, 22:06 - wt

Rozumiem obawy. Założyłem iż wypowiedzi będą oparte na własnych doświadczeniach, i to nie na podstawie posiadania i palenia jednego, dwóch czy temu podobniej niewielkiej liczby egzemplarzy danej marki, a na pewno nie na "przeczytane/zasłyszane" nawet z najbardziej wiarygodnych źródeł. I tu rzeczywiście zadziała statysytyka, gdyż jeśli wypowiedzi będą szczere, to liczba użytkowników np. Dunhilli pre 1960 jest na pewno znacznie mniejsza niż liczba użytkowników np. Petersonów, Stanwelli czy Savinelli. Ale najgorsze jest, iż osoba wskazująca np Dunhille według podanych powyżej założeń wyjdzie na straszliwego snoba, jakiegoś szpanera czy innego nietaktownego bogacza, bo żyje wciąż stereotyp iż Dunhill to setki jeśli nie tysiące $$$, a znam bardzo mało Osób zbierających problemowo np. jedną markę.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: vlasij » 26 stycznia 2011, 08:03 - śr

@keilwerth: Dlatego proponuję to nazywać rankingiem preferencji, a nie prestiżu (co jest niewykonalne i całkowicie się zgadzam z Twoją wypowiedzią). Przy opublikowaniu wyników należy zaznaczyć jaką metodę wybraliśmy etc.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 26 stycznia 2011, 13:58 - śr

vlasij pisze:Dlatego proponuję to nazywać rankingiem preferencji, a nie prestiżu (co jest niewykonalne i całkowicie się zgadzam z Twoją wypowiedzią). Przy opublikowaniu wyników należy zaznaczyć jaką metodę wybraliśmy etc.
I tu zgadzam się w pełni. Niech każdy - jeśli chce - przedstawi swój, osobisty ranking firm "ulubionych" czy też cenionych indywidualnie mniej lub bardziej z którymi miał do czynienia. Dopiero po wielu takich naszych wypowiedziach ujawni się taki ogólny obraz naszych fajczarskich preferencji.
Można to zatytułować np "Moje fajczarskie preferencje", "Mój ranking fajek", "Mój ranking ulubionych firm fajkarskich" czy jakoś podobnie. Sam jestem w trakcie opracowywania takiego spisu. Pewnie niedługo go przedstawię.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 stycznia 2011, 14:09 - śr

a czy nie stanie się taka lista raczej listą informującą o zasięgu/obszarze naszych doświadczeń ? Moze by kazdy podajacy swoje typy podal, ile i jakich marek fajki palil i aktualnie pali, jaki jest jego stosunek do wiedzy fajkowej chocby z zakresu podawanego przez Pipedie, czy pali fajki tylko fabrycznie nowe czy estate, ile fajek pali dziennie/tygodniowo ? to troche tak jak z opisami tytoni na Tobaccoreviews - wszystkie wpisy są szczere, ale różną wartość dla różnych ludzi mają wpisy różnych użytkowników w zależności od ich skali porównawczej, doświadczeń, preferencji.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 26 stycznia 2011, 19:11 - śr

jar pisze:a czy nie stanie się taka lista raczej listą informującą o zasięgu/obszarze naszych doświadczeń ?
Myślę, że choćby z mojego rankingu okaże się, że nie. Jestem zdania, że niekoniecznie trzeba mieć i palić codziennie daną fajkę by mieć jakiekolwiek pojęcie o jej producencie. To tak, jakby porównywać fiata 126p i rols-royca. Kazdy z nas i tak wie, że ogólnie rols to lepsza marka, mimo, że nim nigdy nie jeździł. Dlaczego? Bo ma odpowiednią wiedzę - indywidualne doświadczenie w tym przypadku już nie jest potrzebne do wyrobienia sobie osądu.
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 26 stycznia 2011, 19:43 - śr

A czy jednak porównanie do aut i ich rankingów jest do końca zasadne ? Jeśli wejść na płaszczyznę snobizmu, to się nie wypowiadam, gdyż miałem i mam do takiej płaszczyzny tzw oddaloną relację. W moim prywatnym rankingu jakości aut jak już podawałem -nr. 1 to auta japońskie robione w Japonii w czasach gdy były one niezawodne, Jaguar skądinąd mi znany dla mnie wręcz nie istniał jako niezawodny środek transportu dla człowieka jeżdżącego na długie trasy, w sumie ca 80 000 km rocznie. Jaguarami jęździla królewska rodzina duńska i stąd były to auta prestiżowe, ale silnie awaryjne, a ja nie pracowałem np w bankowości i nie potrzebowałem częściej psującego się lecz "modnego" narzędzia. Nie znam solidności konstrukcji, niezawodności, tzw przebiegów międzynaprawczych Rolls Royce, i nie wiem jaki jest on jako niezawodne, wygodne narzędzie użytkowe. A powtarzam iż prestiż biorący się z mody czy PR jest mi niesłychanie odległy, i jako amatorowi fajek jest mi wręcz przykro gdy widze fajki dobierane pod takim kątem. W znanych mi ongiś pewnych krajach za granicą pewne grupy społeczno zwodowe używały np Jaguraów - skądinąd dość awaryjnych acz prestiżowych aut. Wiem że w kategorii fajek Dunhille bywają porównywane do takich aut, ale ja sam interesuję się Dunhillami pre 1970 tylko i wyłącznie z racji ich jak dla mnie wyjątkowo pozytywnych wartości stricte użytkowych.

Jeśli natomiast przyjąć jako kryterium niezawodność i solidność to w kategorii aut jest to mierzalne, i podawane do wiadomości publicznej. Ale przecież smak jest kawestią indywidualną, zależy w wielkiej mierze od tzw. chemii organizmu no i od palonych tytoni. I tak: jednemu będą smakowały fajki danej marki, a drugiemu już nie tak bardzo.

I tak coraz bardziej zbliżam się do zdania p. Wojtka - Keilwerth - iż może taki ranking być przyczynkiem do powstawania kolejnej płaszczyzny mitologii fajkowej, może coś mówić o naszych tęsknotach, marzeniach, fantazjach, wyobrażeniach opartych w pewnej - może w wielkiej mierze na wspomnieniach lat ubiegłych, skuteczności marketingu danej marki co niekoniecznie przekłada się na aktualną jakość jej produktów.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Awatar użytkownika
stibons
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: stibons » 26 stycznia 2011, 20:26 - śr

Dyskusja, zaczyna krążyć wokół tych samych argumentów, które już każda ze "stron" wytoczyła. Poczekajmy na ranking Blija, jego charakter, sposób spisania, wartość merytoryczną etc.
Ja kibicuję, bo mi pomysł wydał się ciekawy. Jeśli pomysł chwyci i podobny (swój subiektywny ranking), stworzy więcej osób, to myślę, że jest szansa na taki "ogólny" ranking firm fajkarskich. Wielu nam (myślę o tych początkujących w dymku), pomoże przynajmniej trochę zorientować się na rynku firm produkujących fajki, która jest mniej, a która bardziej warta zainteresowania, czego szukać na aukcjach...
Osoby początkujące mogą liczyć tylko na Wasze głosy i opinie, a każdy kto spędził trochę czasu na forum szybko orientuje się, które opinie potraktować z największą uwagą, a które przyjąć z przymrużeniem oka.
Oczywiście jestem świadom, że niczego uniwersalnego nie stworzycie, bo każdy ma inny gust, smak etc, ale jak 100 osób napisze, że Dunhill jest Ok, a B&B be, to już będzie o czymś świadczyło.
Oczywiście istnieje wysokie ryzyko zabrnięcia w niepotrzebne dyskusje, i tylko to może zepsuć całość. Jeśli każdy (beze mnie, bo moje 8 fajek to raczej mały przekrój rynku :) ) podejdzie do tematu spokojnie i powstrzyma się od opiniowania typów innych kolegów z forum, albo ograniczy się do krótkich rzeczowych komentarzy bez zbędnej dyskusji, to może z tego wyjść coś naprawdę wartościowego.
pozdr,Maciek
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
Awatar użytkownika
MSee
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: MSee » 01 lutego 2011, 16:54 - wt

keilwerth pisze:Jeszcze Manduela :)
Zapomnieliście jeszcze o Yuki Tokutomi (córki słynnego i cenionego Hiroyuki), która miała swój udany debiut na CPCC w 2007 roku :-)

Pozdr.
マルツェル
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 01 lutego 2011, 19:16 - wt

MSee pisze:
Zapomnieliście jeszcze o Yuki Tokutomi (córki słynnego i cenionego Hiroyuki), która miała swój udany debiut na CPCC w 2007 roku :-)

Pozdr.
Taaa... i o Cecylii Polińskiej :mrgreen:
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 02 lutego 2011, 14:21 - śr

blij pisze:
MSee pisze:

Pozdr.
Taaa... i o Cecylii Polińskiej :mrgreen:
Nie trafiona uwaga. Celinka fajek nie robi.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: draco59 » 02 lutego 2011, 14:37 - śr

Irek pisze:
blij pisze: Taaa... i o Cecylii Polińskiej :mrgreen:
Nie trafiona uwaga. Celinka fajek nie robi.
[/quote]

Ale jest natchnieniem Mistrza... :D To bardzo dużo. Poza tym przemiła ...
KKF Poznań-----------------
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: blij » 02 lutego 2011, 18:13 - śr

Irek pisze:Nie trafiona uwaga. Celinka fajek nie robi.
Do końca nie wiadomo. Kiedyś T. Poliński stwierdził, że "żona mu pomaga". Do dziś nie wiem, czy chodziło mu o produkcję. Jednak z tego, z jakim znawstwem p. Celinka opowiada o fajkach... wcale bym się nie zdziwił.
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 03 lutego 2011, 09:04 - czw

blij pisze:
Irek pisze:Nie trafiona uwaga. Celinka fajek nie robi.
Do końca nie wiadomo. Kiedyś T. Poliński stwierdził, że "żona mu pomaga". Do dziś nie wiem, czy chodziło mu o produkcję. Jednak z tego, z jakim znawstwem p. Celinka opowiada o fajkach... wcale bym się nie zdziwił.
To co napisałem jest stwierdzeniem faktu.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”