Szczególne nasze fajki

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Szczególne nasze fajki

Post autor: Irek » 03 marca 2011, 10:02 - czw

Mam nadzieję, na rozwijanie wątku. Jeśli opisy będą się pojawiały w określonych punktach, zobowiązuję się na zrobienie pewnych statystyk co pewien czas. Proszę tylko, aby informacje dotyczące danych pojawiały się zawsze w odpowiednich punktach. Jeżeli trzeba będzie coś dodać to proszę bardzo, jeżeli informacji nie będzie to zostawmy opis w danym punkcie pusty. Jeśli można to prosiłbym, aby umieszczać tylko te fajki, które mieliśmy w swoich łapkach i w przypadku, których "doświadczenie przez nas przemawia" :). Odnośnie fajek, z którymi mieliśmy sporadyczny kontakt, bądź uważamy je za wybitne, ale poprzez inne opinie, bądź nasze marzenia proponuję założyć oddzielny wątek na podobnych zasadach. Nie ma mowy o ograniczeniu się w wypowiedziach tylko do jednej fajki, bo przecież gusta się zmieniają no i przecież nie jedną fajną fajkę paliliśmy :). Bardzo proszę o szczere opisy bez przechwalania się co my to mamy hehe.

Opis mojej szczególnej fajki to nie żart. Najfajniejszą fajką jaką wspominam była gruszka B&B bodajże numer 018. Fajka ta służyła mi kilka lat i była chyba najsmaczniejszą fajką, którą paliłem. Była to w dużej mierze kwestia dobrego jej opalenia. Z racji materiału z którego była wykonana gościły w niej aromaty. Fajka skończyła swój żywot, gdy po pykaniu w samochodzie wysiadłem, żeby ją rozkręcić i wyczyścić. Zbytni pośpiech spowodował, że ukręciłem ebonitowy ustnik. fajka zbyt pochopnie wylądowała w kuble ze śmieciami, myślę, że drugi raz tego błędu nie popełnię i następnym razem tak dobrą fajkę będę reanimował, nawet jeśli będzie to gruszka.

1. Materiał - grusza
2. Rok wykonania - 1995 (?)
3. Kształt - bent
4. Wykonawca - B&B
5. Kraj pochodzenia - Polska
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - tak
8. Model 018

Obrazek
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
big_banana_Mickey
Pykacz
Pykacz
Kontakt:

Re: Szczególne nasze fajki

Post autor: big_banana_Mickey » 03 marca 2011, 11:42 - czw

Witam
No widzę, że nadszedł czas na "chwilę szczerości" ;-)
i jak widzę Irku zacząłeś z grubej rury :-)
Więc i ja podzielę się opinią na temat kilku egzemplarzy z mojego zbiorku.Jedynym kryterium będzie smak i jakość spalania w danym egzemplarzu. Może nie mam wielkiego doświadczenia ale mam nadzieję ze moja opinia coś wniesie do dyskusji.

Trochę nakreślę moje doświadczenia i stosunek do fajki i zbieractwa, palę fajkę pewnie trochę ponad 3 lata, mój zbiorek liczy około 30 fajek głównie wrzoścowych, różnych producentów, z różnych okresów i co najważniejsze różnej jakości. Są to w znacznej większości fajki seryjne, prawie wszystkie są regularnie palone reszta okazyjnie (szczególnie fajki bardzo duże palę raczej rzadko), zdecydowanie częściej sięgam po tytonie Virginiowe i Latakiowe po aromaty okazyjnie(z wyjątkiem grousemoora który palę dosyc często), filtrów nie używam.

Ale przejdźmy do rzeczy:

1 Barling z lat 70 kupiony jako niepalony od któregoś z forumowych kolegów (proszę wybaczyć nie jestem sobie w stanie przypomnieć nicku). Genialny, niewielki , przewygodny, piaskowany dublin. Iealnie oddaje aromaty mocno latakiowych tytoni. Jedyna fajka która mimo mocnego nasiąknięcia aromatem Latakii świetnie oddaje smaczki Virgini jeśli zostanie takową nabita.
1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - 70'
3. Kształt - dublin
4. Wykonawca - Barling
5. Kraj pochodzenia - Anglia
6. Ustnik - ebonit
8. Model - Londoner

2 Egra (nie jestem pewny bo sygnatura trochę nieczytelna), nic o tej firmie nie wiem , jest to spory buldog kupiony w świetnym stanie za grosze na allegro, pale w nim głównie Latakie ze sporą domieszką orientali. Zapewnia zawsze nie zależnie od okoliczności bardzo suche i smaczne palenie.
1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - ?
3. Kształt - Buldog
4. Wykonawca - Egra (?)
5. Kraj pochodzenia - ?
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - ?
8. Model - ?

3 Albanka- niewielki pot, znów za parę złotych, o znacznej ilości kitowań, płonie w niej zwykle Chocholate flake, wpaniała idealnie oddająca smaczki faja które wiele przeszła ze mną i nigdy nie "grymasiła".
1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - ?
3. Kształt - Pot
4. Wykonawca - Bruyere Albanie (? to jedyna sygnatura)
5. Kraj pochodzenia - Albania (?)
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - ?
8. Model - ?

4 Coś z sygnaturą Real Briar, faja po dziadku ledwie odratowana po jego stylu palenia ;-) jedyna faja w której tak dobrze smakują mi tytonie z Perique.
1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - ?
3. Kształt - coś co koło buldoga leżało
4. Wykonawca - ?
5. Kraj pochodzenia - ?
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - ?
8. Model - ?

więc podsumowując 4 moje ulubione faje kosztowały w sumie ok 170 złotych w tym chyba 160 Barling :pipeman:

Jest jeszcze stary Falcon kupiony na targu staroci za równowartość dwóch paczek papierosów, ale uważam, że jest to trochę odrębna kategoria, mimo wszystko w żadnej fajii Grousemoore nie smakuje tak jak w tej.

pozdrawiam serdecznie
Mikołaj

Ps: są jeszcze dwie kandydatki do miana moich najlepszych (no name buldog który towarzyszył mi podczas pierwszego palenia na czas i Westminster second Dobbelmana) ale mam je dopiero kilka miesięcy więc nie będę wydawał zbyt pochopnych opinii.
Pps: zapomniałem o dodaniu stosownych punktów, już poprawione.
Ostatnio zmieniony 03 marca 2011, 12:05 - czw przez big_banana_Mickey, łącznie zmieniany 2 razy.
"Wędzone dłużej się trzyma" ;-)
oktogenek
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: oktogenek » 03 marca 2011, 17:33 - czw

big_banana_Mickey pisze:

2 Egra (nie jestem pewny bo sygnatura trochę nieczytelna), nic o tej firmie nie wiem , jest to spory buldog kupiony w świetnym stanie za grosze na allegro, pale w nim głównie Latakie ze sporą domieszką orientali. Zapewnia zawsze nie zależnie od okoliczności bardzo suche i smaczne palenie.
1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - ?
3. Kształt - Buldog
4. Wykonawca - Egra (?)
5. Kraj pochodzenia - ?
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - ?
8. Model - ?
A to Ci ciekawostka :D moja ulubiona fajka to bent też tej samej firmy EGRA jedyne co wiem że to Włoska firma dość popularna u Nich
Awatar użytkownika
stibons
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: stibons » 07 marca 2011, 14:02 - pn

Przed chwilą wybierałem tytoń na bezludną wyspę, a tu widzę, że o ulubionych fajkach temat rozwija się ciekawy.
Podobnie jak przedpisca:
big_banana_Mickey pisze:kryterium będzie smak i jakość spalania w danym egzemplarzu.
Też raczej nietypowy typ będzie :)

1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - (?)
3. Kształt - bent
4. Wykonawca - Mr.Bróg
5. Kraj pochodzenia - Polska
6. Ustnik - akryl (?) - raczej tak
8. Model 81
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: draco59 » 07 marca 2011, 14:43 - pn

Savinalli Molinella - Canadian o dużym kominku - cudownie smaczny , dobrze leży w dłoni...i śliczna jest...

1. Materiał - wrzosiec (FLAME GRAIN)
2. Rok wykonania - 60/70
3. Kształt - lumberman
4. Wykonawca - Savinelli
5. Kraj pochodzenia - Włochy
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - nie
8. Model - Molinella 803 KS

EDIT: Jednak dodam jeszcze jedną - Mam ją od niedawna , ale już mnie zawojowała: leciutka , smaczna...ma swój urok...

1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - 30/40
3. Kształt - canadian
4. Wykonawca - Hardcastle
5. Kraj pochodzenia - UK
6. Ustnik - ebonit
8. Model - Camden nr 91
Ostatnio zmieniony 08 marca 2011, 13:07 - wt przez draco59, łącznie zmieniany 4 razy.
KKF Poznań-----------------
Awatar użytkownika
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: JSG » 07 marca 2011, 14:51 - pn

Irek pisze: Bardzo proszę o szczere opisy bez przechwalania się co my to mamy hehe.
No i jak ja mam napisać że od kiedy mam Dunhilla 104 z roku 1963 jest on jedynym słusznym odnieśieniem do oceny czy fajka jest smaczna czy nie? Zanim go kupiłem, za grosze zresztą, wydawało mi się że z tym Dunhillem to taki snobustyczny mit, ale jednak nie do końca, to naprawdę przyzwoita fajka. W zasadzie to wzorem bretońskiego chama mógł bym w tej fajce palić non stop, wystukując tylko tytoń o obcas buda, albo udrzająć solidnie dłonią o dłoń...

1. Materiał - wrzosiec
2. Rok wykonania - 1963
3. Kształt - biliard
4. Wykonawca - Dunhill
5. Kraj pochodzenia - UK/Anglia
6. Ustnik - ebonit
7. Prekarbinizowana - nie, solidnie opalony
8. Model 104 Shell
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Post autor: Irek » 30 maja 2011, 12:42 - pn

Pozwoliłem sobie wydzielić dyskusję rozpoczętą przez Martę do oddzielnego wątku w "kulturalnym gadaniu" nazywając go "Im wiecej wolno, tym mniej wypada". Myślę, że może to być przyczynek do wymiany poglądów dotyczących stereotypów i kultury wypowiedzi.
Irek
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 08 sierpnia 2011, 00:20 - pn

Jedzie właśnie do mnie nowa-stara fajka, chociaż może nawet nie jest to do końca fajka. Znalazłem na ebayu takie cośhttp://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?Vie ... _762wt_907 Zakochałem się w prostej formie. Sprawdziłem googla na znajomość hasła smokarol, literatury nie jest wiele, znalazłem plakat reklamowy z 1915 roku, który ogłaszał nową erę dla palaczy, czyste pakowanie fajki, świetne palenie w każdych warunkach etc. Do tego typu fajek ładowało się tytoń w pre pakowanych w papier 'tabletkach'. Trochę mi to przypomina ekspresy do kawy na naboje niby fajne, ale IMHO bez sensu. Zastanawiam się czy ktoś może palił z czegoś takiego? Czy da się to nabić normalnym tytoniem i spokojnie palić nie zbierając popiołu ze spodni? Czy może muszę do kompletu kupić hamak?
Kiedy tylko ten wynalazek do mnie dojdzie pewnie odpowiem sam na część pytań. Przy okazji zboczyłem na manowce i zainteresowałem się tematem fajek poziomych takich jak Vauen Zeppelin, czy L'Atlantide http://le-tasse-braises.1fr1.net/t4270- ... -atlantide tutaj na forum znalazłem informację że pp. Polińscy produkowali podobną fajkę. Próbowałem znaleźć ich stronę, ale trafiam tylko na trafiki które kolportują ich wyroby. Czy ktoś na forum ma do nich kontakt?
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator

Post autor: maciej_faja » 09 sierpnia 2011, 17:12 - wt

Info na kontakt z Tadziem poszło.
Faktycznie takie fajki robił.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Carlos Cruz
Początkujący
Początkujący

Post autor: Carlos Cruz » 17 sierpnia 2011, 19:54 - śr

Velvet smokarol doszła w końcu do mnie razem z zapalniczką nimrod pipeliter, była palona, ale czysta i praktycznie bez zapachu, po przetarciu komina i kapięli ustnika w alko, wziąłem ją dzisiaj na spacer. Jest lekka można ją bez problemu trzymać w zębach, da się ją nabić normalnym tytoniem, palić na stojąco, na siedząco i nie zbierać ze spodni popiołu, tytoniu etc. /muszę jeszcze przetestować ją w pozycji leżącej/ Jedyny problem to przez swoją geometrię ułatwia picie kondensatu, ale czujny palacz da sobię z tym radę. Spala się czysto, łatwo do samego końca.

1. Materiał - wrzosiec , opisany jako genuine french briar nie jest na pewno najwyższej jakości, widziałem fajki z ciekawszym usłojeniem. Ma 3 niewielkie kitowania, ale smak ma przyjemnie neutralny.
2. Rok wykonania - 10 sierpnia 1915/ możliwe że to data nadania patentu, ale koło roku 1920 firma przerzuciła się na produkcję papierosów, także podejrzewam że wykonana pomiędzy 1915 a 1920.
3. Kształt - smokarol
4. Wykonawca - Liggett & Myers tobacco co./ możliwe że wykonawca był inny/
5. Kraj pochodzenia - USA
6. Ustnik - solid rubber
8. Model - straight / na materiałach reklamowych jest też bent/

EDIT: 100 lat w 4 dni.
Minęło pare dni i niestety wczoraj miałem przyjemność przepalić fajkę. Wydarzenie nie było nagłe, czułem że fajka się nagrzewa od spodu, /smak dziwnie przypominał mi kukurydzę/ale zajęty czytaniem, nie zwracałem większej uwagi, zmniejszyłem tylko częstotliwość pociągnięć, nie pomogło, dopiero poparzony palec zmusił mnie do dokładniejszej inspekcji, duża dziura 3mm, z żarzącymi się brzegami. Raczej tego nie zalepię dziura chyba za duża. Który z fajkarzy jest polecany do nietypowych robót? Odtworzenie nietypowego kształtu główki?
Awatar użytkownika
wiadrowod
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant

Post autor: wiadrowod » 14 marca 2012, 10:34 - śr

szczególne fajki ?
zrobiona przeze mnie fajeczka o bardzo specyficznym kształcie przy której wszystkie wrzośce, gruszki, pianki, morty, calabashe miękną jak dla mnie !
Dziko rosnąca wiśnia posłużyła mi za materiał na fajeczkę.
mógł bym długo ahać i ochać na temat tej fajeczki ale dla mnie jest niesamowita i niestety żadna z moich fajek nie ma do niej startu mimo jej wad i niedoróbek !
Pali się w niej .... niesamowicie ! Najsmaczniejsza z moich fajek !
Obrazek
Obrazek
a tak wyglądała na początku :)
Obrazek
Obrazek

Materiał - Dzika wiśnia
Kształt - nie wiem sam cóż to jest
Ustnik - brog jakiś bezfiltrowy nie pamiętam modelu
długość około 15 cm
wysokość z dzyndzlem 5,6
wykonawca - Michał Czajkowski ! czyli ja :)

zapomniałem dodać - to pierwsza fajka jaką zrobiłem w życiu :)
Ostatnio zmieniony 14 marca 2012, 11:29 - śr przez wiadrowod, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
elvislike
Moderator
Moderator

Post autor: elvislike » 14 marca 2012, 10:41 - śr

wiadrowod pisze:...Kształt - nie wiem sam cóż to jest ...
szejp? "kawalek poroza jelenia"
a fajeczka conajmniej sympatyczna:-)
pozdrawiam serdecznie.
we are not what we eat, we are what we don't shit... (hugh romney)
golf czarny
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran

Post autor: golf czarny » 14 marca 2012, 10:47 - śr

Bardzo, czujny autorski kształt. Podobaja mi się te krzywizny zharmonizowane kolcem o dołu. Skojarzenia ze starymi fajkami "cutty".Gdyby mi przysługiwało prawo do nadania nazwy nazwałbym "rogaś' bo przypomina trochę róg jelonka.
Awatar użytkownika
andnn
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: andnn » 14 marca 2012, 10:47 - śr

elvislike pisze:szejp? "kawalek poroza jelenia" [...]
Doprecyzowałbym "kawałek poroża jelenia duńskiego" :) Naprawdę ładnie wyszła. Mnie osobiście takie mniej lub bardziej duńskie kształty kręcą :pipeman:
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 14 marca 2012, 10:57 - śr

Wiśnia znana jest od zawsze jako dobry materiał na fajki, znamy ją z tradycji fajek wschonioeuropejskich a jak pamiętamy, znakomita firma ROPP oferowała fajki z wiśni. I jeśli dany materiał jest odpowiednio przysposobiony to nic dziwnego, że fajka zapewnia smaczne palenie. Gratuluję !

Jeśli zaś o kształt chodzi, to przypomina mi on luźną, naturalistyczną czyli koncentrującą się na jednym elemencie danej kompozycji (ów "kolec") a i nieco upraszczającą impresję na temat bardzo kiedyś popularnych modeli Kriswilla :
z linii: Chief - modele nr. nr. 43, 1343BL
http://pipepages.com/2kris7" onclick="window.open(this.href);return false;

z linii Golden Clipper - modele nr. nr. 61, 1861 BL
http://pipepages.com/2kris12" onclick="window.open(this.href);return false;

Podaję za posiadanym katalogiem/leafletem pozyskanym w Danii końcem lat '60.

Jak zawsze

Jacek A. R.

DODANE: okazało się, iż niezawodny Chris Keene zamieścił wspominany katalog na swoich znakomitych stronach Pipepages i tak uzupełniam co napisałem przed chwilą o linki.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”