Nowości u Tadzia Polińskiego

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Irek
Moderator
Moderator

Nowości u Tadzia Polińskiego

Post autor: Irek » 25 kwietnia 2014, 10:47 - pt

W marcu miałem możliwość przyjazdu do Przemyśla.
Państwo Polińscy nie darowaliby mi gdybym ich nie odwiedził.
Tadziu ze względu na dobrą sprzedaż swoich fajek za granicę rozbudowuje warsztat. Jak widać na zamieszczonym zdjęciu ustawienie tak potężnej maszyny wymagało dobudowania kolejnego pomieszczenia.
Obrazek

Zmienił się tez profil produkcji fajek. Zapotrzebowanie na fajki seryjne w dość atrakcyjnych za granicą cenach wymusiło seryjną produkcję i co za tym idzie rezygnację z tworzenia freehandów. Nie jest to komfortowa sytuacja dla mistrza. Wiem, że kilka osób żałuje takiego obrotu sprawy i zastanawia się czy na dłuższą metę nie odbije się to na jakości. Ja mam nadzieję, że nadejdą takie czasy, że po wykorzystaniu szansy sprzedaży za granicę i rozbudowy warsztatu Tadziu wróci do robienia swoich autografów tym razem bez finansowej presji. Podobno w warsztacie ma się także pojawić pracownik.
TO JA!!! TEN IDIOTA Z POCIĄGU!!!
Awatar użytkownika
Qwerty
Fajczarz
Fajczarz
Kontakt:

Re: Nowości u Tadzia Polińskiego

Post autor: Qwerty » 25 kwietnia 2014, 14:31 - pt

Dobrze słyszeć, że warsztat rozwija się. Strona polinskipipes.com.pl jest na razie dość uboga a w galerii raczej starsze rzeczy. To nowsze fajki produkcyjne to można gdzieś zobaczyć?
No i - Celina przeszła z produkcji do zarządu?
Pozdrawiam, Qwerty
qwerty małpa post kropka pl
FMS i Śląski Klub Fajki
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 26 kwietnia 2014, 01:11 - sob

Kawał maszyny ;) Mam nadzieję, że Tadziu dobrze ją wykorzysta, trzymam kciuki za powodzenie nowego wykończenia. Oby ulżyło spracowanym ryflowaniem dłoniom! :)
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Hilson
Fajczarz
Fajczarz

Post autor: Hilson » 27 kwietnia 2014, 12:50 - ndz

Witam,
a co TA MASZYNA robi?
Sama "ryfluje?"
pytajnik >?< postawiony tam, gdzie trzeba.
To nie jest żadna prowokacja, po prostu pytam.
Pozdrawiam,
Hilson
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 27 kwietnia 2014, 14:25 - ndz

To jest piaskarka, jak można wnosić z rozmiarów, dużej mocy. Służy do tzw. piaskowania zwanego z angielska sandblastowaniem. Polega to na opracowywaniu powierzchni danego materiału (wrzośca) kontrolowanym strumieniem drobnych elementów ściernych pod ciśnieniem tak, aby wybrały/usunęły one partie miękkie pozostawiając partie twarde struktur piaskowanego materiału.

Niekiedy tak przygotowane elementy poddawane są kolejnej operacji "uwypuklenia" naturalnego reliefu. mam na myśli tzw. oil curing, kiedy to po zastosowania kąpieli olejowych rzecz utrzymuje się w wysokiej temperaturze, co powoduje obkurczanie się pozostałych miększych partii wokół partii twardszych i tak wzmaga się uplastycznienie reliefu.

Jak zawsze

Jacek A. R.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Kontakt:

Post autor: W.Pastuch » 27 kwietnia 2014, 16:25 - ndz

Tak jak JAR napisał, jest to piaskarka, dzięki której wydobywa się fakturę pierścieni przyrostu wrzośca.

Oil curing, w przypadku fajek tak traktowanych, jest procesem poprzedzającym piaskowanie, a nie odwrotnie.
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jar
Moderator
Moderator
Kontakt:

Post autor: jar » 27 kwietnia 2014, 17:00 - ndz

Rzeczywiście, Panie Wojtku, taką kolejność jak Pan podaje czytamy na str. 22 w książce Johna Loringa "The Dunhill Briar Pipe - the Patent Years and After". Niemniej podałem jak w moim poprzednim wpisie gdyż nie tylko ja w ramach swoich dawnych zajęć stosowałem odwrotność kolejną; w stosowanym przez nas piaskowaniu nie chodziło o, jak podaje John Loring za patentem Dunhilla, o usunięcie warstewki stwardniałego oleju ale o "ułatwienie" powstania "wystromionego" reliefu przede wszystkim.
Im więcej wolno, tym mniej wypada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”