FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Jak zachować się na forum. Przeczytaj zanim się zarejestrujesz.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 959
Rejestracja: 12 października 2009, 22:21 - pn
Lokalizacja: Trójmiasto

FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: vlasij »

Wiele już było prób pomocy początkującym, jak również wiele pytań i wiele wątków na ten sam temat. Starszych użytkowników czasem to denerwowało, inni cierpliwie odpowiadali bądź odsyłali w inne miejsca. Jeszcze inni próbowali usprawnić trochę forum wprowadzając coś w rodzaju FAQ. Moja poniższa, skromna kompilacja stanowi rozwinięcie i swego rodzaju kontynuację tegoż pomysłu.

Forum oraz polska fajkowa sieć wciąż się rozwijają, stąd pomysł takiej,a nie innej formy. Mam nadzieję, że ów forumowy „GPS” i piguła w jednym ułatwi życie początkującym, jak również starszym użytkownikom oszczędzi zachodu. Na pewno są w nim przeoczenia postów, może nawet oczywistych rzeczy, które się na forum pojawiły. Można za to niniejszą pigułę dalej rozwijać, ale tylko w tym jednym poście. Nie chciałbym, aby to się rozrosło. Macie sugestie piszcie, post zawsze można edytować, nie poruszone wątki, a ważne dla nowicjuszy dodać.

Proszę moderatorów, aby wątek przykleić u góry działu: Pytania początkujących fajczarzy. (lub w innym miejscu, jeżeli uznają to za bardziej sensowne)

Enjoy!

I ZAKUP PIERWSZEJ FAJKI (i innych rzeczy około fajkowych)

Jaką fajkę wybrać?

Przeważnie początkujący wybierają tanie fajki niewrzościowe, jednakże bardziej doświadczeni koledzy (w moim mniemaniu większość z nich, choć i inne poglądy są głoszone w tym temacie. )wskazują, że najlepiej zaopatrzyć się w fajkę wrzościową, która jest bardziej odporna na uszkodzenia i nadpalenia niż np. grusza. Trudniej będzie taką fajkę zniszczyć początkującemu palaczowi.

Pamiętajmy również o tym, aby wybrać fajkę nie pokrytą lakierem. Fajka lakierowana nie oddycha, jest zalewana wilgocią i przestaje smakować. Poza tym należy zwrócić uwagę, na to czy fajka nie zawiera skaz, ani kitowań oraz czy nawiert został wykonany prawidłowo. Nawiert powinien znajdować się tuż przy dnie komina, co zapewnia, że tytoń będzie wypalany do końca, nie może znajdować się zbyt wysoko od dna komina.

Więcej na zarysowane powyżej tematy można przeczytać:

*Pierwsza fajka
*Poradnik – mam fajkę. I co dalej?
*Dlaczego nie grusza?
*Kitowania.
*Lakier
*Nawiert.
*Konsekwencje złego nawiertu.
*Dunhill pipes shapes
*Kukurydzianka – fajka z kolby kukurydzy.
*Kukurydza a grusza.
*Glinianka - fajka z gliny
*Fajka z drzewa oliwnego
*Jaką wybrać na początek przygody?
*Fajka na początek.
*Pierwsze zakupy.
*Nowa fajka i tytoń.
*Pierwsza fajka
*Dylematy laika.
*Moja pierwsza fajka.
*Początki młodego fajczarza.
*Zestaw dla początkujących.
*Mój pierwszy raz czyli wybór fajki, tytoniu oraz garść pytań
*Zestaw początkowy.
*Jaką fajkę kupić.
*Dobry początek.
*Pierwsza fajka, pierwsze pytania.
*Wybór fajki.
*Nowa fajka
*Mój pierwszy zestaw.
*Pierwsza fajka.
*Pierwsza fajka z wrzościa.
*Pierwsza fajka.


PAMIĘTAJ, JEŻELI MASZ PYTANIE O PIERWSZĄ FAJKĘ ETC. PODŁĄCZ SIĘ DO JUŻ ISTIEJĄCEGO TEMATU!!! TEMAT ZOSTANIE PODŚWIETLONY NA FORUM I NA PEWNO UZYSKASZ POMOC. NIE POWIELAJ TAMATÓW!!! JAK WIDAĆ JEST JUŻ ICH SPORO.


Akcesoria.

Do palenia fajki niezbędne jest kilka akcesoriów, w które należy się zaopatrzyć. Oto one:

- drewniany kołeczek – służy do ubijania tytoniu

- niezbędnik – posiada stopkę do ubijania tytoniu (jednakże drewniany lepiej prowadzi żar), igłę i łyżeczkę. Igła służy może służyć do przepchania kanału dymowego, wzruszenia i poluzowania tytoniu. Łyżka do zbierania nadmiaru popiołu. Jednakże odpowiednio operującemu kołeczkiem fajczarzowi taki przedmiot jest zbędny. No może z wyjątkiem igły. Warto się zaopatrzyć i przetestować, nie kosztuje wiele ok 3 – 4 zł sztuka.

- Wyciory – do czyszczenia ustników, kanału dymowego i komina. Niezbędne! Generalnie można spotkać się z trzema rodzajami wyciorów: miękkie, twarde/szorstkie a' la druciki oraz forma pośrednia. Wszystkie się przydają. Miękkie są bardziej chłonne, szybciej nasiąkają, więc przydadzą się do pozbycia się wilgoci. Szorstkie lepiej się sprawdzą przy czyszczeniu zabrudzeń, które zdążyły zaschnąć w fajce, bądź mocniej przywarły. Osobiście do codziennego użytku używam formy pośredniej. Na przykład takich.

- chusteczki higieniczne – warto, co jakiś czas podczas palenia przetrzeć rant komina chusteczką higieniczną, wówczas nie odnajdziemy tam na pewno grubej warstwy smoły po jakimś czasie. Przydają się również po paleniu do czyszczenia kanału dymowego.

- Stojaczek pod fajkę – co by mogła odpocząć.

- bawełniana szmatka – może być dżinsowa szmatka, kawałek starego tiszerta etc. warto przecierać po paleniu (no niekoniecznie po każdym) fajeczkę tego typu szmatką. Niektórzy przecierają również dżinsem wnętrze komina po każdym paleniu, co powoduje, że nagar nie przerośnie i zachowa odpowiednią grubość.

- Filtry – niektóre fajki posiadają miejsce na filtry. Mogą to być filtry 9 mm, 6 mm lub 4 mm. Lub mniejsze. Wyszczególniamy filtry węglowe, filtry z balsy, filtry z pianki morskiej. Filtry węglowe posiadają dwie strony, jedną plastikową (kolorowa) drugą ceramiczną (białą). Część ceramiczną kierujemy do wnętrza fajki, plastikową wkładamy do ustnika. Podobnie czynimy przy filtrach z pianki morskiej. Balsa to chłonny materiał, więc możemy sobie taki filtr zmniejszyć z 9 mm, do 6 mm. Nie ma znaczenia w jaki sposób wkładamy to pomiędzy faję a ustnik. Istnieją jeszcze tzw. skraplacze (przeważnie 4 mm), które powodują (jak sama nazwa wskazuje) skraplanie się kondensatu. Większość fajczarzy skłania się, aby usuwać takie skraplacze, ponieważ zalewają fajkę kondensatem, bulgoczą i w ogóle są bleee :-). Z drugiej strony można spotkać się z pozytywnymi opiniami nt. skraplaczy. Co dają filtry? Podobnie jak w papierosach mają ograniczyć ilość substancji smolistych, pochłaniają kondensat, zatrzymują resztę palonego tytoniu, nie pozwalając jej dostać się do fajczarskich ust. Czasami wpływają na smak palonego tytoniu (zależy jakiego), dlatego część fajczarzy rezygnuje w ogóle z filtrów.

- Zapałki lub zapalniczka – w końcu fajkę trzeba odpalić. Należy zachować jednak ostrożność, aby nie nadpalić rantu komina. Płomień należy kierować w sam środek fajki. Dlatego powstały specjalne zapalniczki fajkowe, z bocznym płomieniem, ułatwiające to zadanie. Zapałki nie pchamy do fajki od razu, ale czekamy aż siarka się wypali. NIE UŻYWAMY ZAPALNICZEK ŻAROWYCH! Temperatura płomienia jest w nich zbyt wysoka, strumień płomienia zbyt mocny, co może uszkodzić fajkę.

Więcej na temat akcesoriów:

*Palenie i kołeczek
*O wyższości kołeczka nad niezbędnikiem, albo odwrotnie.
*Kołeczek vs. ubijak.
*Wyciory.
*Filtr w fajce.
*Chłonność filtrów.
*Skraplacz – co to za część?
*Skraplacz.
*Co można użyć zamiast skraplacza?
*Filtr czy skraplacz?
*Palenie bez filtra.
*Filtr 9 a skraplacz - jakie różnice w paleniu?
*Bibułkowe filtry Vauen'a
*Filtry – Stanwell czy Vauen?
*Zapałki vs. zapalniczka.
*Dobra fajkowa zapalniczka.
*Zapalniczka.
*Zapalniczka Zippo.
*Kosmetyki.

II TYTOŃ

Podstawową typologię tytoni znajdziemytutaj.

Najważniejsze, żeby na początek nie kupować (w ogóle nie kupować) tytoniu kiepskiego. Większość użytkowników forum odradza palenie tytoni Poschl (Tilbury i Brookfield), Poniatowski, Biały dom. Dobrze jest też unikać Amphory, Alsbo oraz Borkum Riff.

Do wyboru pierwszego tytoniu mogą zainspirować ich opisy, które znajdują się w dziale tytonie. Dyskusję na temat tytoni prowadzimy w dziale Spory tytoniowe. Natomiast w wątku Jakie tytonie dla początkującego fajczarza? prowadzimy można zapytać o radę.

Warto zapoznać się jeszcze z wątkiem: Kryteria doboru tytoniu do fajki. oraz Kształt paleniska a jakość spalania

Przechowywanie i wilgotność tytoniu.

Tytoń powinien zachowywać odpowiednią wilgotność, ponieważ cały czas zachodzą w nim procesy fermentacyjne, które wzbogacają jego smak. Jeżeli nie spalisz tytoniu w ciągu 7 – 10 dni lepiej przełóż go z koperty do słoika. Otwarte puszki też mają tendencję do utraty wilgoci, choć trzymają ją dłużej od plastikowych kopert. Problem dotyczy również zamkniętych puszek tytoni od Samuela Gawitha.

Jak wilgotny powinien być tytoń?

To zależy od kilku czynników. Jaki to tytoń? Wszak różne tytonie o różnej wilgotności potrafią obdarzyć różnym smakiem, różną jakością palenia. Generalnie polecam trzymać się następującej zasady. Jeżeli tytoń sprężynuje po ściśnięciu go, to ok. Jeżeli się gruszy to znaczy, że trzeba go nawilżyć. Natomiast jeżeli się klei podsuszyć.

Jak nawilżać i podsuszać tytoń?

Do słoiczka możemy włożyć specjalny nawilżacz lub kawałek zwilżonej gąbki. Ewentualnie możemy delikatnie pokropić tytoń wodą. Podsuszanie jest jeszcze prostsze. Po prostu wysypujemy tytoń na kartkę i czekamy, aż nabierze odpowiedniej sprężystości. Niektórzy kładą małe ilości tytoniu (na jedno palenie) na kaloryferze lub pod lampką, chcąc szybko podsuszyć tytoń. Pośpiech jednak nie jest tu wskazany i należy to traktować jak wyjątek od reguły.

Więcej:

*Wilgotność tytoniu.
*Podsuszanie tytoniu.
*W czym przechowywać?
*Przechowywanie tytoniu.

III PIERWSZE PALENIE.

Opalanie.

Temat szeroki. Postaram się jednak zarysować jego główne nurty. Najbardziej rozpowszechniona metoda palenia fajki poucza nas o tym, iż najpierw powinniśmy nabić 1/3 pojemności fajki tytoniem, ubić dość mocno i odpalić. Czynność powinniśmy powtórzyć dwadzieścia razy. W następnych krokach czynimy analogicznie nabijając 1/2 fajki tytoniem, na koniec całą fajkę.

Kolejna metoda pomija pierwszy krok, najpierw ładujemy 1/2, następnie 1/3.

Po co opalamy?

Generalnie po to aby wytworzył się nagar, który chroni ścianki fajki przed nadpaleniem. W procesie opalania powinniśmy zachować szczególną ostrożność, aby nie nadpalić ścianek. Palimy więc delikatnie, nie przejmując się przygasaniem fajki. Jeżeli zgaśnie, odpalamy ponownie. Fajkę wypalamy do końca. Szczególnie ważne jest, aby dobrze opalić dno komina, które narażone jest na najwyższe temperatury.

Jak powinien wyglądać nagar?

Nagar to „nalot” we wnętrzu komina. Powinien mieć lekko porowatą strukturę i występować w fajce w śladowych ilościach. 0,2 mm w zupełności wystarczy. Aby nie dopuścić do przerastania nagaru w fajce należy ją prawidłowo czyścić, o czym za chwilę.

Niektórzy doświadczeni fajczarze rezygnują w ogóle z procesu opalania. Nabijają fajkę i od razu palą, ponieważ są na tyle pewni swoich umiejętności i przekonani (zapewne niebezpodstawnie), iż fajki nie zniszczą. Wśród kolegów pojawiły się również głosy, aby i początkujący amatorzy fajki rezygnowali z jej opalania. Argumentują to tym, iż nowicjusz winien najpierw nauczyć się palić. Godny polecenia, w tej materii jest artykuł pióraJacka (@jalensa), który wyjaśnia wiele wątpliwości i szczegółowo omawia zagadnienie. Moim skromnym zdaniem początkujący powinien na początku opalać fajkę, przynajmniej jej dno (5 – 10 razy), a później hulaj duszo.

Wątki na forum dotyczące zagadnienia:

*Problemy początkujących: opalanie, smród z komina, poparzony język i inne delicjozy.
*Wątpliwości dotyczące opalania.
*Opalanie fajki.
*Opalanie dwoma tytoniami.

Przed zapaleniem tytoniu fajkę trzeba przede wszystkim nabić, następnie zapalić i spalić, później wyczyścić. Polecam zapoznanie się z serią artykułów (wraz z ilustracjami a' la komiks) na fajka.net:

*Nabijanie – ready rubbed
*Nabijanie - flake
*Nabijanie - twist
*Nabijanie – plug
*Palenie fajki. Prowadzenie żaru.
*Czyczenie fajki po paleniu.

PAMIĘTAJMY, ŻE USTNIK FAJKI WYKRĘCAMY ZAWSZE W PRAWĄ STRONĘ!

Po spaleniu odstawiamy fajkę na stojaczek i pozwalamy jej odpocząć. Jest to potrzebne, aby fajka wyschła i zdążyła się zregenerować. Czas na odpoczynek uzależniony jest od fajki i tytoniu jaki paliliśmy. Wskazuje się, że fajka powinna odpoczywać od 6 do 24 godzin. Wybór drugiej opcji jest bardziej pożądany. Ideałem jest odstawienie fajki na tydzień. Proponuję, aby wraz z rozrastaniem się kolekcji zwiększać czas odpoczynku fajki. Co pewien czas warto również fajkę gruntowniej odświeżyć. O czym traktuje artykuł na fajka.net

Wątki na forum dotyczące tematu:

*Mokre palenie.
*Palenie fake'ów.
*Wypalanie tytoniu do końca
*Jak palić ze smakiem?
*Jak smakować tytoń?
*Suche, słodkie i długie palenie.
*Do końca czy nie? Za i przeciw.
*Jak to z tym gaśnięciem tak naprawdę jest?
*Przerwy w paleniu.
*Odsypywanie tytoniu.

Kilka rad na koniec.

Pamiętajcie przede wszystkim, że należy palić i cieszyć się tym. Fajka wynagradza cierpliwych. Poza tym warto zerknąć do subforów regionalnych i pójść na spotkanie. Bardziej doświadczeni koledzy wyjaśnią osobiście nurtujące problemy. W ten sposób można poznać bardzo sympatycznych ludzi i dzielić z nimi chwile spędzone z fajką w zębach. Warto czytać forum i odwiedzać inne strony (zarówno polskojęzyczne, jak obcojęzyczne). Poniżej podaję kilka z nich.


*Cytowany już polski serwis fajka.net
*Blog o fajkach naszego forumowego kolegi.
*Angielskojęzyczna encyklopedia fajkowa.
*Rada Polskich Klubów Fajki
*Angielskojęzyczny serwis poświęcony tematyce tytoniowej.
*Polski pismo miłośników fajki.
*Kolejna anglojęzyczna strona poświęcona fajkom i fajkarzom


Mam nadzieję, że pomogłem i nikt już nie będzie pisał na tym forum, że nie jesteśmy skłonni do pomocy i poświęcania własnego czasu.

Pozdrawiam serdecznie.

PS. UŻYWANIE WYSZUKIWARKI NIE BOLI!!! :twisted:
Pozdrawiam serdecznie!
_________________
Fajka jest tym dla dorosłego mężczyzny, czym kolejka elektryczna dla małego chłopca.
tatar.tatar
Fajczarz
Fajczarz
Posty: 225
Rejestracja: 17 listopada 2008, 14:17 - pn

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: tatar.tatar »

Chylę czoła :D
Zdecydowanie uważam że warto przykleić w każdym dziale.
JSG
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 2479
Rejestracja: 19 stycznia 2008, 20:28 - sob
Lokalizacja: Blanki-Warszawa-Wołomin
Kontakt:

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: JSG »

Podziwiamy Pana cierpliwość i poświęcenie.
Kawał rzetelnej, uczciwej, nikomu niepotrzebnej roboty cytując przysłowie (nie bierz tego dosłownie)
moim cholernie subiektywnym zdaniem
----------------------------------
Amatorska Pracownia Wytwarzania i Reperacji Fajek
Awatar użytkownika
Ferroaras
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Posty: 102
Rejestracja: 13 lutego 2011, 17:03 - ndz

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: Ferroaras »

Czapki z głów! Teraz już wszyscy wszystko znajdą... po nitce do kłębka... :wink:
Kto postępuje według reguł, najczęściej wywraca się o przypadek - Wojciech Bartoszewski
Awatar użytkownika
draco59
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 609
Rejestracja: 26 stycznia 2010, 17:50 - wt
Lokalizacja: Poznań

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: draco59 »

Kawał cholernie dobrej roboty...chylę czoła :D Też jestem za wklejeniem , gdzie się da...
KKF Poznań-----------------
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 767
Rejestracja: 10 marca 2009, 12:10 - wt
Lokalizacja: Warszawa

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: yopas »

Mocna rzecz. Gratulacje, podziękowania... choć trudno, jak Jan, nie być sceptykiem :)
UkłonY,
[...]
Awatar użytkownika
maciej_faja
Moderator
Moderator
Posty: 1941
Rejestracja: 08 października 2007, 20:27 - pn
Lokalizacja: Sobótka k/Ostrowa Wlkp

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: maciej_faja »

Vlasij, moje gratulacje.
Rzuciłem okiem tylko pobieżnie i uchylam kapelusza. Jestem za podpięciem tego wszędzie, gdyby szło to nawet przy każdym temacie :).
Obserwacje poczynione w trakcie pobytu na tym Forum, wyraźnie jednak wskazują, że trud choć niemały daremnym zostanie. Dziś nikomu nie chce się czytać więcej niż to konieczne, więc lepiej zadać pytanie oczekując maksymalnie wyczerpującej odpowiedzi, zebranej w możliwie jak najmniejszej ilości tekstu.
Niemniej jednak jeśli 1 na 10 nowych nowych użytkowników skorzysta z Twojej pracy, można będzie mówić o sukcesie.
Masz starą lub uszkodzoną fajkę - kup poradnik "NOWA-STARA FAJKA".

Pozdrowienia z południowej Wielkopolski
Awatar użytkownika
W.Pastuch
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 1025
Rejestracja: 05 lipca 2005, 11:50 - wt
Kontakt:

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: W.Pastuch »

Kawał porządnej i oby bardzo potrzebnej roboty! :) Dzięki :)
W.Pastuch pipes

https://www.flickr.com/photos/wpastuch/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
blij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 531
Rejestracja: 27 września 2009, 17:19 - ndz
Lokalizacja: Swarzędz, Poznań

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: blij »

Podziwiam ogrom pracy i gratuluję rezultatu. Ten "przewodnik" powinien być umieszczony w takim miejscu by od razu rzucał się w oczy początkującym fajczarzom.
"...dymu dla nikogo, zapachu dla wszystkich, smaku dla mnie."
Awatar użytkownika
stibons
Fajkowy Dyskutant
Fajkowy Dyskutant
Posty: 138
Rejestracja: 21 września 2010, 23:12 - wt
Lokalizacja: Wawa

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: stibons »

Z taką pigułką na pewno będzie łatwiej znaleźć początkującym na forum informacje.
Ze smutkiem czytam słowa p. Maćka:
maciej_faja pisze:Obserwacje poczynione w trakcie pobytu na tym Forum, wyraźnie jednak wskazują, że trud choć niemały daremnym zostanie. Dziś nikomu nie chce się czytać więcej niż to konieczne, więc lepiej zadać pytanie oczekując maksymalnie wyczerpującej odpowiedzi, zebranej w możliwie jak najmniejszej ilości tekstu.

Smutne, ale prawdziwe.
Liczę na to, że nowi użytkownicy docenią ogrom pracy i czas, który poświęcił Vlasij.
Gratuluję cierpliwości i dziękuję, bo sam na pewno skorzystam ze wskazanych "drogowskazów".
---------------------
Jeśli nazbyt boisz się błądzić, nigdzie nie zajdziesz.
Awatar użytkownika
vlasij
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 959
Rejestracja: 12 października 2009, 22:21 - pn
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: vlasij »

Dzięki za miłe słowa. No mam nadzieję, że chociaż ktoś z tego skorzysta. Z takim zamiarem to napisałem. Jestem świadomy, że nie wszystkim będzie się chciało, ale forum odwiedzają również osoby, którym przewodnik może życie ułatwić. Poza tym od teraz możemy odsyłać w jedno miejsce, wystarczy wkleić link.

Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie!
_________________
Fajka jest tym dla dorosłego mężczyzny, czym kolejka elektryczna dla małego chłopca.
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 767
Rejestracja: 10 marca 2009, 12:10 - wt
Lokalizacja: Warszawa

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: yopas »

Właśnie pomyślałem, czy nie wkleję sobie tego linku w sygnaturę ;+)
[...]
franc
Początkujący
Początkujący
Posty: 32
Rejestracja: 13 marca 2011, 12:12 - ndz
Lokalizacja: "cały czas w drodze"
Kontakt:

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: franc »

No brawo fajny pomysł z zebraniem wszystkiego do kupy ! :pipeman:
Już mi to dużo pomogło!
FRANC
Motor Bogiem Prędkość Nałogiem ! ! !
LwG
http://www.kac-fg.pl
zibi1150
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 września 2011, 20:39 - pn

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: zibi1150 »

A może tak ciekawy zbiór danych odnośnie napraw i renowacji fajki - czy ktoś się zdecyduje?
yopas
Fajczarz Weteran
Fajczarz Weteran
Posty: 767
Rejestracja: 10 marca 2009, 12:10 - wt
Lokalizacja: Warszawa

Re: FAJKA I FORUM W PIGULE - przewodnik dla nowicjuszy.

Post autor: yopas »

zibi1150 pisze:A może tak ciekawy zbiór danych odnośnie napraw i renowacji fajki
hm... tego... jakby tu... no, Maciek napisał książkę...........

ukłonY,
[...]
Zablokowany

Wróć do „Etykieta i zasady działania forum”