Fajka francuska z wiśni/czereśni - dekoracja czy do użytku?

Historia fajei i ich wytwórców oraz materiałów do wyrobów fajek używanych

Moderator: Moderatorzy

Wolter
Pykacz
Pykacz
Posty: 58
Rejestracja: 22 października 2014, 04:24 - śr

Fajka francuska z wiśni/czereśni - dekoracja czy do użytku?

Post autor: Wolter »

Drodzy Koledzy!
Korzystając z różnych fajek, otóż zrozumiałem, że brakuje mi, a wręcz potrzeba fajki typu, jak to z właściwą sobie precyzją mówią Niemcy, Lesepfiefen. Dużej i nie przeszkadzającej w lekturze, coś a la churchwarden. Mam wprawdzie gruszanego chruchwardena, ale szukałem dla się czegoś bardziej pokaźnego. Nie znalazłem nic z wrzośca, nabyłem przeto fajkę francuską, z drewna owocowego (wiśnia albo inna czereśnia), z oznaczeniem na spodzie «St. Claude», a więc znanym i cenionym. Fajkę naprawdę wielką, ogromną więc. I tu mnie nachodzą wątpliwości — czy tego typu fajki nadają się do palenia? Czy to jest tylko taka «cepelia»? Czy mogliby Panowie rozwiać moje wątpliwości? Przypuszczam bowiem, że zetknęliście się już z takimi fajkami.
Fajka ma długości 35 cm (a po położeniu ponad 40), wysokości jakieś 19 cm. Główka ma wysokości 10,5 cm, średnicy ok. 7 cm. Sama komora paleniska ma średnicy ok. 2,7 cm, a głębokości ok. 6 cm. Jest więc naprawdę wielka.
Palona dotąd nie była, pachnie owocowo, raczej słodko, co jest — jak przypuszczam — zapachem po prostu takiego drewna. Nawierty ma raczej prawidłowe, ciąg jest, łączenia raczej szczelne. Niemniej jednak są to inne łączenia niż te, o których czytałem że były stosowane przez firmę ROPP. W moim przypadku drewniany cybuch (taka gałązka) jest po prostu wkręcany.
No właśnie — czy można w tym palić? Jest to duże, ale wygodnie leży w dłoni. Mimo to, czy pali się w takich fajkach? Pytam też aby ewentualnie jej nie zniszczyć, ani sobie czymś nie zaszkodzić (poza tym, co i tak powoduje.. i tu można wstawić cokolwiek z tych gróźb podanych na opakowaniach).
Niestety, nie umiem wklejać tutaj zdjęć...
Z uszanowaniem,
Wolter
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fajki - czasy, miejsca, wykonawcy, materiały, warsztat”